Znalost čínštiny nastartuje vaši kariéru

Znalost čínštiny nastartuje vaši kariéru

Čínská ekonomika v posledních letech zaznamenává velký růst a místní firmy hledají více příležitostí se uchytit v zahraničí, umět čínsky je opravdu velká výhoda v profesním životě. V tomto blogu se dozvíte několik důvodů, proč je čínština důležitá jak v práci v Číně, ale také kdekoli na světě. Samozřejmě vám dám i několik příkladů lidí, kteří se dostali až na vrchol a bez čínštiny by se rozhodně nedostali tam, kde jsou teď.

Jak je to s čínštinou v Číně?

Je jasné, že umět jazyk přímo v zemi, kde se používá je obrovská výhoda.

Pokud sháníte práci v Číně a neumíte čínsky, je hodně malá pravděpodobnost, že vás vezmou.

Pokud tady hledáte práci, která nevyžaduje znalosti jazyka,musíte počítat s tím,  že takových pozic je málo a konkurence bude určitě velká.

Už jen akt, že mluvíte čínsky vám otevře dveře do světa všelijakých pozic a firem, které hledají nové zaměstnance dnes a denně.

Pokud jste fakt dobří ve svém oboru, nbojte se, že byste nedostávali více příležitostí, čínské firmy povyšují i po kratší době, pokud děláte svou práci dobře. Dostat se vysoko je vlastně mnohem jednodušší a rychlejší, než v západních zemích.

Pokud se vám přeci jen podaří najít práci, která čínštinu nevyžaduje,  umět alespoň základy, nebo třeba jen mluvit, vám pomůže si vytvořit lepší pracovní podmínky.

hsk_logo

Když totiž nebudete mluvit s kolegy, nebudete mít možnost je lépe poznat a bude se vám do práce chodit mnohem méně příjemně. Navíc, čínské firmy jsou hodně stavěné na vztazích. A když je nemáte…

Čínština ovšem není důležitá jen pro mezilidské vztahy. Ale pokud je firma čínská, většina zaměstnanců budou samozřejmě Číňané, takže všechny schůze a  konference nudou v čínštině. Alespoň schopnost rozumět vám umožní vědět, co se děje okolo vás.

Jeden můj velmi dobrý kamarád se naučil čínsky a dotáhl to na HSK 6. Během jeho výměny v Číně si našel brigádu v Evropské firmě jako technický překladatel. Před maturitou ho ta stejná firma zaměstnala ve funkci operativního manažera (pomoc s překladem prosím), napůl díky jeho profesionálním schopnostem a napůl díky jeho výborné čínštině.

A jak je to s čínštinou mimo Čínu?

Peking - Čtvrť Central Business District
Peking – Čtvrť Central Business District

Čína se stále více a více otevírá světu, takže je jasné, že znalosti čínštiny se určitě hodí téměř ve všech profesích, na které si vzpomenete.

Jenže, pokud vyloženě nechcete být překladatel/překladatelka, jen umět jazyk není dost. Čínština kombinovaná s další schopností, jako je programování, marketing nebo cokoli dalšího je mocná zbraň. Dvě takhle specifické schopnosti se jeví, jako brána do jinak zavřené firmy.

Takto se určitě uchytíte v turistickém ruchu, automobilovém průmyslu, lékařství, marketingu a mnoha dalších.

Jazyk a poznatky o kultuře pomáhají i ve vyjednávání západních firem s jejich čínskými protějšky. A je jedno, jestli se jedná o prodej, koupi nebo jednání o obchodu, tahle kombinace z vád udělá nepostradatelnou část týmu!

  Co můžete díky čínštině získat?

Čína se rozvíjí, a to nejen po ekonomické stránce. Hraje čím dál větší roli v celém světě a celý svět také s říší středu obchoduje. Budete-li umět čínsky, vaše cena na světovém trhu práce výrazně stoupne a v kariéře se budete nejspíš posouvat velmi rychle.

Ať už budete pracovat přímo v Číně, ve firmě, jež s Čínou obchoduje, v cestovním ruchu nebo třeba v diplomacii, znalost tohoto jazyka vám pomůže nejenom při samotné práci, ale i „v zákulisí“.

Víte, o čem si povídají vaši čínští kolegové, nepotřebujete tlumočníka, takže druhá strana moc dobře ví, že co řekne, dostane se přímo k uším jejich obchodního partnera a v neposlední řadě vás budou Číňané úplně jinak vnímat. Icebreaker v podobě znalosti jejich jazyka je zaručen. Ideální samozřejmě je, pokud k jazyku máte i nějakou oborovou specializaci. Pak je vaše konkurenční výhoda dokonalá.

Ostatně čínština byla určujícím faktorem našeho vlastního úspěchu. Kdyby zakladatel a majitel LTL Andreas Laimboeck neuměl čínsky, možná by dnes žádné LTL neexistovalo. Nebo by nebylo zdaleka tak úspěšné.

Napsat komentář

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Tento web používá soubory cookie, aby vám zajistil co nejlepší zážitek z našich webových stránek.

Další informace