798Art Zone – galerie ve fabrice

Za uměním i odpočinkem

Od Pekingu všichni čekají historii, chrámy, zahrady případně mrakodrapy. Jestli ale chcete vystoupit z davu klasických turistů, vypravte se do bývalé tovární čtvrti –  konkrétně do 798 Factory.

Před téměř sedmdesáti lety tady vznikla úžasná moderní umělecká čtvrť – 798 Art Zone.

798 艺术区, neboli 798 Art Zone, není místem, kde potkáte davy turistů. Vypraví se sem totiž buď milovníci umění, nebo ti, kteří již absolvovali prohlídky „klasických“ pekingských památek.

Původní továrna zde vyrostla v roce 1950 a vyráběly se zde spojovací materiály. V osmdesátých letech ale výroba skončila a prostory zůstaly opuštěné. Mladí pekingští umělci stále hledali nové, cenově dostupné lokality, kde by se mohli rozvíjet a pracovat. Opuštěné továrny byly ideální.

798 Art Zone přivítala své první „nájemníky“ těsně po roce 2000. Své ateliéry si tu pořizovali malíři, sochaři nebo třeba fotografové. A nejenom čínští.

I dnes tu potkáte mnohé cizince, v jejichž galeriích koupíte obrazy, fotografie, šperky či designové oblečení a jiné umělecké artefakty. Od roku 2008 se zde usadilo více než 400 kulturních organizací z Francie, Itálie, Anglie, Nizozemska, Belgie, Německa, Japonska, Austrálie, Taiwanu a samozřejmě Číny.

Pořádají se zde ty nejvýznamnější výstavy a umělecké akce, nebo také módní přehlídky.

Ve zdejších uličkách se můžete toulat i několik hodin. Sídlí tu umělecké galerie, malé krámky se vším možným, bezpočet barů a restaurací, ateliérů či knihkupectví. A taky klid.

Hned po pár krocích jako kdyby se zpomalil čas, jako kdyby na ničem nezáleželo, jen na tom, udělat si pohodu, korzovat podél růžových či modrých zdí, posedět v kavárně, sednout si do křesla v knihkupectví a začíst se do oblíbené knížky, kochat se v galeriích nebo se jenom procházet či sedět na lavičce pod platanem a pozorovat okolí.

Turisté z celého světa se tu potkávají s extravagantně oblečenými umělci a nepřekvapí vás tu vlastně nic. I když mě lehce zaskočili dva muži nesoucí vycpaného vlka…

 

Napsat komentář

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Tento web používá soubory cookie, aby vám zajistil co nejlepší zážitek z našich webových stránek.

Další informace