Hospitalizace v Číně – Terezina zkušenost

Hospitalizace v Číně – Terezina zkušenost

Jsou věci, které si na cestách rozhodně nechceme nechat ujít – památky, přírodu, místní kulinářské speciality nebo třeba výstup na nejvyšší horu dané země.

No a pak jsou věci, které v žádném případě zažít nechceme. Třeba návštěva lékaře, zranění či pobyt v nemocnici. Ten má za sebou naše patnáctiletá studentka Tereza.

Její příběh pro nás sepsala její maminka, a možná vás uklidní, že podobné situace lze i v Číně zvládnout bez problémů.

V neděli, pouhý týden po našem příjezdu do Pekingu se Tereze začalo dělat špatně. Byla unavená, bolela ji hlava. Moc sluníčka a málo vody? Vzala si prášky z domova a šla spát. Další den šla do školy, s domněním, že už je v pořádku. Ten večer se všechno vrátilo, a dokonce ještě v horší podobě. Začala mít zimnice, křeče v břiše a teplotu nad 39,5! Bylo jasné, že potřebuje doktora.

Bylo devět večer, tma, horko, a my byly ubytované ve starém hutongu na okraji města, s rodinou, která vůbec nemluvila anglicky. Co teď? Kam se obrátit, do jaké nemocnice jet?

Zavolala jsem na pojišťovnu, kde mi slíbili, že zajistí smluvní nemocnici a ozvou se zpátky s informací, kam máme jet. Dvě hodiny se nic nedělo, horečka se přibližovala stále více ke 40 stupňům. Byly jsme poměrně vyděšené a nevydržely čekat na to, kdy a jestli vůbec se z pojišťovny ozvou, a tak jsme se rozhodly kontaktovat školu. V LTL je totiž studentům pro tyto případy k dispozici nepřetržitá asistence.

Telefon zvedla Angelina a okamžitě nám poslala adresu nemocnice, kam máme jet. „Babička“ z naší hostitelské rodiny nás naložila do auta a vyrazily jsme.

V duchu jsem se opět pochválila za to, že jsme se rozhodly právě pro LTL Mandarin School, která studentům poskytuje opravdu komplexní servis tak, aby o ně bylo postaráno v každé situaci.

United Family Healthcare – výborná péče, plynulá angličtina

United Family Healthcare, kam nás Angelina poslala, je mezinárodní klinika, jejíž péči využívají v hojné míře i cizinci žijící v Pekingu.

Sestry i doktoři hovořili plynně anglicky, takže padla naše další obava, Tereza sice čínsky mluví obstojně, ale medicínské termíny jsou přeci jenom o něčem trochu jiném.

Opět jsem zavolala na pojišťovnu, abych nahlásila, že již jsme v nemocnici a potřebuji, aby zaslali garanční dopis, že náklady hradí oni.

Operátorka mě ale vyvedla z omylu. Dopis pošlou, ale vzhledem k časovému posunu nejdříve za 4-5 hodin. Vyplnily jsme tedy nezbytné formuláře a zaplatily nutnou zálohu na případné léky a poplatek za okamžité ošetření (3 000 CNY, tj. cca 10 000 Kč).

Na hrdinství ale nebyl čas.První doktorka Terezu zavolala na prohlídku si po patnácti minutách. Dál ji pak poslali na krevní testy a ultrazvuk. Během všech procedur jsme se obě dost uklidnily, sestřičky byly velmi příjemné, a to hodně pomohlo. Po další hodině opakovaného měření tlaku, teploty, odběrů krve a prášků proti bolesti bylo jasné, že se dnes v noci domů nedostaneme.

Později se nás ujal další lékař, abychom se domluvili na hospitalizaci. Garance z pojišťovny stále nepřišla. A tak jsme museli zaplatit dalších 6 000 CNY, aby nás vůbec přijali. Pak nás sestřičky zavedly do pokoje – jednolůžkového s vlastní koupelnou a vybavením odpovídajícím zhruba čtyřhvězdičkovému hotelu. Ihned připravily rozkládací pohovku i pro mě, jakožto doprovod pacientky. Přinesly nám i něco k jídlu, ale Tereza nebyla schopná jíst. Byla téměř půlnoc, horečka ani zimnice navzdory práškům zatím nepovolovaly, do žil jí už ale infuzí proudila antibiotika.

Další den se její stav začal pomalu zlepšovat a po čtyřech dnech klesla i teplota. Bolest ustupovala, dokonce, a to byl asi největší úspěch, začala mít hlad.

Po šesti dnech Terezu propustili a léčba pokračovala doma. O deset dní později byla poslední prohlídka a testy.

Zbývalo už jen jednání s pojišťovnou – garanční dopis nakonec přišel a již během pobytu pojišťovna postupně uvolňovala platby. Celkem se totiž náš účet vyšplhal k hranici 300 000 Kč.

Pojišťovna aneb O peníze jde až v první řadě

Mezinárodní nemocnice jsou v Číně velmi drahé. Když se něco stane, tak s největší pravděpodobností ale stejně půjdete do jedné z nich, protože je to záruka kvalitní péče.

Na to myslete již v momentě, kdy sjednáváte cestovní pojištění. Když dojde k tomu, že budete potřebovat lékaře, neváhejte, a volejte okamžitě právě na pojišťovnu. Tam vám poradí, kam jet a co dělat.

Okamžitě si také vyžádejte „Guarantee letter“, který pojišťovna pošle buď přímo zdravotnímu zařízení, nebo vám.

Hrajete o čas. Pokud totiž budete u lékaře dřív, než se s ním spojí pojišťovna, budete muset (tak jako my), zaplatit vstupní ošetření ze svého a následně žádat o proplacení. Pokud tedy není návštěva lékaře otázkou minut, raději počkejte, až e-mail z pojišťovny přijde.

„V United Family Healthcare vás záloha na vyšetření na pohotovosti vyjde na 3000CNY (cca 10 000 Kč). Pokud je ošetření méně náročné, samozřejmě vám nemocnice při odchodu přeplatek vrátí.“

Pokud je nutná hospitalizace, okamžitě informujte pojišťovnu, která si od nemocnice vyžádá potřebné zprávy a doklady pro to, aby mohla garantovat úhradu nákladů. Někde vás přijmou a může se vše řešit v průběhu, někde budete muset zaplatit další zálohu, jež pokryje nezbytnou dobu léčení, než pojišťovna dodá garanční listiny. V našem případě jsme musely zaplatit něco okolo 10 000CNY (cca 36 000 Kč), což nám pojišťovna zpětně proplatila, ale samozřejmě to stálo dost času a papírování.

Pozor na to, že pokud budete chodit na další prohlídky nebo třeba injekce i po propuštění, je potřeba předem znovu kontaktovat pojišťovnu, protože tato ambulantní ošetření jsou již vedena ve zcela jiném režimu.

Zařiďte si tedy „guarantee letter“ ještě před první kontrolou. Jinak budete opět muset platit vše ze svého a pojišťovnu žádat o proplacení následně.

A jak to dopadlo s Terezou?

Dobře. Je zdravá a zpátky ve škole. A obě se shodneme na tom, že naše zkušenost s nemocnicí v Číně je opravdu dobrá. Není se čeho obávat.

Vybavení kliniky je naprosto špičkové, od ordinací a přístrojů až po pokoje. A hlavně – doktoři i sestry jsou skuteční profesionálové, velmi ochotní a příjemní.

Co víc? Výborně tu vaří.

Napsat komentář

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Tento web používá soubory cookie, aby vám zajistil co nejlepší zážitek z našich webových stránek.

Další informace