Naučte se čínsky – i když chodíte do práce
Je možné se naučit čínsky i přesto, že pracujete přes osm hodin denně?
Tento blog napsal náš bývalý student Fabian podle svých vlastních zkušeností. Chtěl se naučit čínsky, ale měl náročnou práci. Jak to zvládl? Díky flexibilním hodinám na LTL si můžete hodiny zorganizovat tak, abyste stíhali obojí.
A teď už Fabian:
Do Číny jsem přijel v roce 2013 s jediným cílem. Naučit se čínsky dostatečně na to, abych se mohl stát ředitelem německé společnosti, která nově otevřela pobočku v Číně.
Samozřejmě jsem si uvědomoval, že to není lehký úkol, ale zároveň mi bylo jasné, že čínština bude velkou výhodou jak pro byznys, tak pro osobní život.
Proto jsem začal hledat školu, která by umožňovala tak flexibilní rozvrh, aby zároveň bylo možné pracovat a hodně cestovat, což je součástí mého oboru.
A nebyl jsem si jistý, že najdu školu splňující mé požadavky…
Začal jsem se třemi obecnými lekcemi týdně na LTL v Pekingu. Po třech týdnech jsem ale byl na pochybách. Vede tohle vůbec někam?
Prostě chodím na kurz čínštiny. Bez konkrétního cíle. Má to smysl? Pochyby mě zavedly na studijní oddělení LTL, kde mě přesvědčili, že je opravdu možné se naučit tak, abych mluvil plynně i přes to, že pracuji osm a více hodin denně.
A ušili mi plán přesně na míru. S jasnými postupnými kroky a také s jasným cílem.
Před dvěma měsíci (byl to přesně rok, co se učím) jsem složil zkoušku HSK4. Momentálně se připravuji na HSK5, což by bez LTL bylo v tak krátké době nemožné.
Ale hlavně, nejen, že teď už umím komunikovat s Číňany během přátelského hovoru, ale dokáži i vést schůzi týkající se byznysu!
Fabien – když se chce, všechno jde!
Vzhledem k tomu, že na vlastní kůži vím, jak těžké je se naučit jazyk a u toho pracovat na plný úvazek, rozhodl jsem se o svou cestu k čínštině podělit.
Předtím než s čímkoli začnete, položte si otázku: Chci se naučit čínsky? Pokud je odpověď jasnéano, tak téměř jistě dosáhnete toho, čeho chcete.
Pokud váháte, nebo se spíš přikláníte k “ ne“, pak se do toho ani nepouštějte. Čínština není jazyk, který se můžete učit polopatě, ten proces může být občas docela frustrující, proto, pokud si nejste jistí, nemá smysl s tím ztrácet čas.
Já měl od začátku jasno. Naučím se čínsky plynně.
Zbývalo ale ještě oznámit tenhle záměr v práci. Šéf sice souhlasil, že mít na pracovišti někoho, kdo mluví čínsky, když se otvírá pobočka v Číně, je obrovská výhoda, ale pochopitelně si také uvědomoval, co všechno to bude obnášet…
Proto jsem společně s LTL sestavil přesný plán toho, kdy, kde a jak se budu učit, abych dosáhl HSK 5 (tj. úrovně C1) a také rozpočet.
Celé jsem to poté předložil svému šéfovi, který souhlasil s tím, že musím prokazatelně strávit polovinu dovolené na intenzivním kurzu v Chengde. Nakonec jsme se dohodli, že budu mít víc dovolené a společnost mi proplatí i větší část ceny kurzů. Řekl bych ale, že sestavení učebního plánu s jasným cílem byl základ. Pak už jsem se mohl krok po kroku vydat k cíli.
Jak vypadá plán?
Pokud zrovna nejsem na služební cestě, každé ráno se před prací účastním kurzu v Pekingu. Nejzásadnější je samozřejmě osobnost učitele – je zkušený, má profesionální přístup, a také rozumí tématům, která jsou pro mě zásadní a jež pro svou práci potřebuji znát.
Absolvoval jsem také několik pobytů v Chengde, neboli městě na severovýchod od Pekingu, kde nežijí žádní cizinci, takže s angličtinou se tam fakt nechytnete, navíc místní zde mluví velmi zřetelnou čínštinou.
Bydlím v čínské rodině a k tomu mám šest hodin denně od pondělí do pátku. S rodinou jsme si velmi blízcí a vždy, když tam jedu, připadám si, jako bych se vracel domů. Tyto pobyty se snažím zaplnit i prací, takže během přestávek na oběd odepisuji na e-maily a občas musím zvednout telefon i během hodiny. V Chengde vždy cítím, jak rychle jde moje čínština nahoru.
Držím palce ve studiu!
Fabian