Tady? Máme tu podnik nabízející sushi a čínskou restauraci, pizzerii a Mcdonald. Vidíte? Opravdu je můžete spočítat na prstech jedné ruky.
Navíc – pojďme si přiznat, že norská kuchyně není nic moc speciálního. Jasně, místní potraviny jsou velmi kvalitní, hlavně produkty z mléka, ryby a zelenina, ale výběr není zrovna široký.
Ale to, co tady já jím nejvíce, je pepř! Moje žena je Číňanka a pochází ze Sečuanu – a (parafráze oslíka ze Shreka) – má pepř a nebojí se ho použít. Do Norska si totiž s sebou přivezla pět kilových pytlů! Na co bundy a vlněné svetry, když si můžete pořádně okořenit jídlo sečuanským pepřem, hned je vám teplo!
Všechno má svou cenu
Šanghaj je známá tím, že je tam všechno opravdu dost drahé.
A ano, v porovnání se zbytkem Číny je tady všechno dražší, ale pokud umíte správně nakupovat, naučíte se žít levně, ale i pohodlně.
Jídlo je levná položka, oblečení jde také nakoupit za rozumnou cenu, pokud si nepotrpíte na značky.
To absolutně nejdražší, je nájem. Ale je to rozhodně levnější, než jít a byt si koupit…
Pokud chcete ušetřit na nájmu, hledejte byty spíš dál od centra, ceny se snižují rychle a navíc bydlíte pořád v relativně dobrém místě.
Norsko je na druhou stranu příšerně drahé úplně celé. Když jsem po těch letech v Číně navštívil místní obchod, chtěl jsem z těch cen brečet.
Podtrženo, sečteno
Spousta lidí se bojí kulturního šoku předtím, než se do Číny přestěhují a mají pravdu, ten vás sebere.
Čína je jiná, než zbytek světa a dokonce i v expatském městě, jako je Šanghaj budete potřebovat dost času, abyste se zorientovali v životě místních. Ale lidé si často neuvědomují, že kulturní šok funguje i obráceně, tedy když se vrátíte zpět domů. Čím déle žijete v Asii, tím těžší je se vyrovnat se změnami.
Už nemluvím každý den čínsky (ale minimálně třikrát týdně si svoje znalosti procvičuji přes hodiny online). Šanghaj nikdy nespí, nikdy není prázdná a nikdy není tichá. Téměř jakékoli jiné město se bude v porovnání s ní vypadat mrtvé a opuštěné. Natož pak třitisícové město na jihu Norska!