Obrácený kulturní šok: ze Šanghaje do Norska

Návrat do norského městečka po pěti letech v Šanghaji

O své zážitky se s námi podělil bývalý kolega z LTL Jan Skarstein

Žil jsem pět let v Šanghaji, z toho rok a půl pracoval pro LTL. Nyní jsem se ale z osobních důvodů musel vrátit do mého rodného Norska, malého města, kde život plyne úplně jinak než v čínském velkoměstě. Psal jsem již o tom, jaké jsou začátky v Číně, stěhování se a život tady.

Tentokrát mě napadlo vzít to z druhého konce a napsat o svých pocitech ze stěhování zpátky, o tom se totiž mnoho nemluví, ale i návrat z ciziny domů má svá „úskalí“.

Life after China: Gjøvik, my new "hometown" - A far cry from Shanghai

Po nějaké době strávené v Číně jsem si začal uvědomovat, co všechno se v Norsku děje a já o tom nevím, utíká mi to. Prošvihl jsem kulturní akce, novinky od sousedů, nově otevřené obchody…

V Číně není těžké se dostat do stavu, kdy nevnímáte, jak čas letí, protože jste zaměstnaní a žijete ve velmi hektickém tempu, mezi novými lidmi, s jinými technologiemi i sociálními sítěmi.

Takže mi pár měsíců trvalo, než jsem všechny ty novinky dohnal. Připadal jsem si na začátku jako cizinec ve vlastním městě.

Všechno je nějaké malé…

Shanghai - There are probably more people in this photo than in my new hometown!

Šanghaj-připadá mi, jako by na tomto obrázku bylo víc lidí, než v mém rodném městě

Největší rozdíl, a zároveň překážka, byla velikost měst. Po životě v Šanghaji, v největším městě světa, je určitě těžké se stěhovat kamkoli na světě.

A já skončil v Norsku ve městě se třemi tisíci obyvateli! Když se procházíte ulicemi Gjøviku, cítíte se sami. Nikde nikdo. Což je docela rozdíl oproti Šanghaji, kde se každé ráno cpete v metru, kolikrát vás dav prostě vytlačí z vagónu, a „donese“ až na přestupní stanici, ať už chcete nebo ne.

Čím menší město, tím méně služeb. Přímá úměra. Po pěti letech v Šanghaji mi množství obchodů, restaurací a klubů připadalo jako samozřejmost.

Tady? Jedno kino, jedna sámoška a počet restaurací by šel spočítat na prstech jedné ruky.

Na druhou stranu je tady tolik místa. Tolik zeleně a tolik příležitostí jen dýchat a kochat se (a být u toho sám, což se vám v Číně nepodaří)

Pohodlí

饿了么 bike in Shanghai, just waiting to make its next delivery of nearly free food.

Pokud jste majitel chytrého telefonu, je všechno neuvěřitelně pohodlné. Tuto skutečnost nejvíce oceníte ve velkých městech, jako právě v Šanghaji, nebo v  Pekingu,  Guangzhou, Suzhou…

Ať už se rozhodnete si objednat cokoli, od pytlů na odpadky přes čerstvou zeleninu až po elektroniku, máte to přede dveřmi ještě tenrýž den. Máte hlad?

Eleme, Meituan, a Didi budou bojovat o vaši přízeň tak moc, že se budou předhazovat, kdo vám dá kupón s největší slevou, takže ve výsledku jíte skoro zadarmo… Platby telefonem, sdílená kola a aplikace úplně na všechno jsou neodlučitelná část života ve velkém čínském městě.

Tady se všechno dělá postaru.

Je ale pravda, že platby mobilem se stávají i tady běžnější součástí života. Samozřejmě můžete i zde nakupovat na internetu, ale nedoručí vám balíček ke dveřím a už vůbec ne ten stejný den, pokud si tedy nepřiplatíte. Restaurace jsou drahé a objednávání do domu je ještě horší. Není lehké si zvyknout, že nedostanete všechno hned a jen potáhnutím prstu.

Cizinec je jen kamarád, kterého ještě neznáte

Social dinner with LTL to demonstrate the ease of making friends. I'm not in the picture as I was the photographer.

V Šanghaji i v Pekingu žijí kvanta expatů. Hodně lidí z okolních měst sem přijíždí za kulturou, zážitky, nákupy… A tak je lehké poznat spousty nových lidí.

Snad všichni rodilí Šanghajané jsou otevření zkoušení nových věcí, zakládání společností a tak podobně.

Takže, pokud chcete rozjet podnik v Číně, zůstaňte tu pár měsíců a máte dost lidí – jak personálu, tak klientů, abyste plán uskutečnili!

Tady všichni žijí už po generace, takže mají své party přátel a nemusí být otevření poznávání nových lidí. Žádné další nepotřebují.

Ne, že by nebyli přátelští, to oni jsou, ale je těžké prolomit ledy a opravdu je poznat.

Šanghajská kuchyně

Co se týče jídla, je  Šanghaj jedno z nejrozmanitějších měst na světě. Říkejte si o šanghajské kuchyni co chcete, já ji třeba moc nemusím, ale najdete tu restaurace, hospody a bary nabízející jídla ze všech koutů Číny, od Yunnanských nudlí, po hovězí s bramborem pocházející z jihovýchodu země.

Ať už jste na sladké, vláčné, studené, smažené, nebo jakkoli tepelně upravené jídlo, v Šanghaji si vyberete. A v případě, že nemáte rádi čínskou kuchyni, nemusíte se obávat, že byste tady nenašli burgery, burrita, sushi, pizzu nebo třeba salát. A pokud vaříte rádi doma, najdete tu milion trhů s čerstvým ovocem, zeleninou a rybami.

 

Tady? Máme tu podnik nabízející sushi a čínskou restauraci, pizzerii a Mcdonald. Vidíte? Opravdu je můžete spočítat na prstech jedné ruky.

Navíc –  pojďme si přiznat, že norská kuchyně není nic moc speciálního. Jasně, místní potraviny jsou velmi kvalitní, hlavně produkty z mléka, ryby a zelenina, ale výběr není zrovna široký.

Ale to, co tady já jím nejvíce, je pepř! Moje žena je Číňanka a pochází ze Sečuanu – a (parafráze oslíka ze Shreka) – má pepř a nebojí se ho použít. Do Norska si totiž s sebou přivezla pět kilových pytlů! Na co bundy a vlněné svetry, když si můžete pořádně okořenit jídlo sečuanským pepřem, hned je vám teplo!

Xiao Long Bao, one of the better aspects of Shanghainese cuisine.

Xiao Long Bao, jedna z nejlepších věcí, které šanghajská kuchyně může nabídnout

Všechno má svou cenu

Huge selection and low prices, just don't forget to haggle for your life! And don't expect actual brand name items.

Šanghaj je známá tím, že je tam všechno opravdu dost drahé.

A ano, v porovnání se zbytkem Číny je tady všechno dražší, ale pokud umíte správně nakupovat, naučíte se  žít levně, ale i pohodlně.

Jídlo je levná položka, oblečení jde také nakoupit za rozumnou cenu, pokud si nepotrpíte na značky.

To absolutně nejdražší, je nájem.  Ale je to rozhodně levnější, než jít a byt si koupit…

Pokud chcete ušetřit na nájmu, hledejte byty spíš dál od centra, ceny se snižují rychle a navíc bydlíte pořád v relativně dobrém místě.

Norsko je na druhou stranu příšerně drahé úplně celé. Když jsem po těch letech v Číně navštívil místní obchod, chtěl jsem z těch cen brečet.

Podtrženo, sečteno

Spousta lidí se bojí kulturního šoku předtím, než se do Číny přestěhují a mají pravdu, ten vás sebere.

Čína je jiná, než zbytek světa a dokonce i v expatském městě, jako je Šanghaj budete potřebovat dost času, abyste se zorientovali v životě místních. Ale lidé si často neuvědomují, že kulturní šok funguje i obráceně, tedy když se vrátíte zpět domů. Čím déle žijete v Asii, tím těžší je se vyrovnat se změnami.

Už nemluvím každý den čínsky (ale minimálně třikrát týdně si svoje znalosti procvičuji přes hodiny online). Šanghaj nikdy nespí, nikdy není prázdná a nikdy není tichá. Téměř jakékoli jiné město se bude v porovnání s ní vypadat mrtvé a opuštěné. Natož pak třitisícové město na jihu Norska!

Napsat komentář

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Tento web používá soubory cookie, aby vám zajistil co nejlepší zážitek z našich webových stránek.

Další informace