Pomůže vám čínština v kariéře?
Čínština jako velká konkurenční výhoda
Čínská ekonomika stále roste, čínské výrobky máme doma úplně všichni, a snad všechny významné evropské či americké firmy tu mají své pobočky, výrobní závody nebo jiné obchodní zájmy. Anglicky ale stále mluví jen velmi málo Číňanů a protože čínština není jazykem úplně nejjednodušším, cizinců hovořících čínsky také není mnoho. Právě znalost tohoto asijského jazyka vás tak může výrazně odlišit od ostatních a rozhodnout o tom, jak rychle se bude vaše kariéra posouvat dál.
Chci pracovat v Číně, ale umím jenom anglicky, vadí to?
Nemusí to nutně vadit, v některých firmách vám angličtina stačí, ale počítejte s tím, že o tato místa se bude ucházet opravdu hodně zájemců, konkurence je v těchto případech obrovská. Budete-li umět čínsky, je vaše šance na přijetí a rychlý kariérní postup veliká.
Nabídka práce je v Číně obrovská, takže umíte-li čínsky, máte dveře do světa velkých i menších firem otevřené. Pokud jste navíc ve svém svém oboru dobří, můžete tu po kariérním žebříčku šplhat opravdu rychle. Čínské firmy své zaměstnance, mají-li výsledky, povyšují poměrně rychle a dostat se na vysoké a zajímavé pozice je tu o dost snazší než v západních zemích.
Ostatně i pokud dostanete práci, k níž není čínština bezprostředně potřeba, bude se vám alespoň základní znalost jazyka velmi hodit. Mnohem snáz tak navážete vztah se svými kolegy, nahlédnete hlouběji do firemních vztahů i kultury a rozhodně se budete cítit o hodně příjemněji, než když nevíte, o čem si okolí povídá. Berte v úvahu i fakt, že čínské firmy, a byznysové prostředí vůbec, je stále hodně založené právě na vzájemných vztazích.
Čínština je výhodou v každém oboru a v každé zeměpisné šířce
Čína se světu otevírá stále víc a také hraje čím dál významnější roli napříč obory. Znalost čínštiny tedy využijete i pokud nejste zrovna překladatel nebo tlumočník. Máte-li vystudovanou v podstatě jakoukoliv specializaci, od programování, přes cestovní ruch, lékařství až třeba po marketing, a k ní navíc ještě hovoříte čínsky, máte našlápnuto opravdu dobře, ať už chcete pracovat přímo v Číně, nebo kdekoliv na světě ve firmě, jež s Čínou obchoduje. Potvrzuje to i poměrně vysoké procento studentů LTL, kteří se pro studium mandarinštiny rozhodli právě kvůli kariéře. Mnoho z nich totiž narazilo na to, že ve výběrových řízeních prohráli s uchazečem, který uměl čínsky. A není to jenom o tom, abyste rozuměli slovům, spolu se studiem jazyka poznáváte i čínskou kulturu a zvyky, což může významně pomoci při obchodních jednáních.
Ostatně není nic lepšího, než v praxi si vyzkoušet, jaké to je, pracovat v Číně nebo pro čínskou firmu. Třeba díky stáži s LTL