Mýty a fakta: psí maso v Číně
Mýty a fakta: Psí maso v Číně
Na tohle se ptají snad všichni.
Jste-li v Číně a dáte na Facebook či Instagram fotku se psem, zpravidla alespoň jeden komentář vašich přátel zní: „A měli ho pak k obědu?“ A pak otázky na vás: „Ochutnali jste psa? Je v restauracích na jídelním lístku psí maso?“ a tak podobně.
Část 1 – Jedí všichni Číňané psy?
Jak to tedy je? Jedí všichni Číňané psy?
Pomluvy se šíří rychle, média jsou plná festivalu psího masa a hlouběji už zpravidla nikdo z nás nejde, fakta neověřuje.
A tak vám tu shrnu to podstatné, co byste o Číně a psím mase měli vědět.
Rozhodně není pravda, že pes je běžnou součástí čínského jídelníčku, ale ani to, že psí maso nenajdete nikde.
Existují totiž menšiny, hlavně na jihu Číny v Guangdong a Guangxi (severovýchodní části provincie Jiangsu, Guizhou, Guangdong a Guangxi), které psy jedí. Pokud jste si o tomto tématu zjišťovali víc, určitě vám něco říká město Yulin.
Každý rok se tu od 21. června totiž pořádá nechvalně známý festival psího masa.
Kde to všechno začalo?
Konzumace psího masa se v Číně datuje cca do roku 1700př.n.l., a to zejména na severu země.
Ve staré Číně psi nebyli domácími mazlíčky, ale chránili domy a farmy, pomáhali s lovem nebo sloužili jako obětiny bohům. Ale také to bylo prostě maso, jako každé jiné.
Postupem času, díky vztahu a přátelství, jež pes ke člověku chová, začali lidé (asi v desátém století) věřit, že jakékoli zabíjení těchto zvířat přináší špatnou karmu.
S výjimkou čínské medicíny – ta totiž věří, že psí maso je velmi zdravé, a když ho jíte v zimě, dává Vám přirozené teplo.
Během kulturní revoluce pak Mao Ce-tung označil psy za buržoazní kratochvíli a jejich chov, coby mazlíčků, dokonce zakázal.
Psi se postupně znovu začali objevovat na ulicích až v devadesátých letech dvacátého století a dnes jsou – zejména ve městech – psí mazlíčci opečováváni stejně jako u nás. V moderní Číně, jí tedy psí maso čím dál méně lidí, ti mladší jsou dokonce výslovně proti.
Proč se tedy u nás o psím mase v souvislosti s Čínou stále tolik píše? Kvůli festivalu.
Lychee festival psího masa
Festival se nepořádá dlouho, přesně řečeno, od léta roku 2010.
Pořádá se v Yulinu a vedení tohoto města odmítá, že by do pořadatelství bylo jakkoliv zapojeno a akci popisuje pouze jako místní zvyk, kterého se účastní jen mizivé procento obyvatel.
Yulin se nachází v provincii Guangxi ve středu Číny. O tomto místě se vypráví spousta historek, jak tam utratil starý učitel 150 000CNY, aby koupil, a tedy zachránil, 360 psů.
Desítky celebrit do Yulinu také zavítaly jen proto, aby pomohli tuto tradici ukončit. Zatím se tak ale nestalo a festival se tedy každé léto pořádá znovu a znovu.
Přesně tato akce je příčinou fámy, že v Číně jí psy prostě úplně každý.
2 comments
Dobrý den, chápu, že je konzumace psího masa v Číně tradicí. Nicméně mi velmi vadí způsob, jakým jsou psi zabíjeni. Můžete mi objasnit, proč Číňané házejí psy zaživa do vroucí vody?! Je to velmi sadistické a zvířata umírají v agónii. Číňané údajně věří, že pokud zvíře trpí při porážce, maso je chutnější. Co toto vypovídá o jejich mentalitě?! Děkuji za odpověď. Veronika K.
Konzumace psího masa je v Číně výrazně nižší, než si lidé myslí. Samozřejmě i my doufáme, že v budoucnu zmizí úplně. Většina Číňanů je strikně proti této tradici, ale je pravda, že malé množství lidí stále věří, že smrt umučením je nejlepší způsob, jak maso před konzumací upravit. Věříme, že i události poslední doby jejich vnímání změní a tyto zvyky vymizí.
LTL