Top 6 Vegetariánských Street Food jídel

Průvodce Nejlepším Vegetariánským Pouličním občerstvením v Číně

Congyou Bing 葱油饼 (Photo courtesy of 360 Baike)
Congyou Bing 葱油饼 (Foto 360 Baike)

Náš obrovský dík za napsání tohoto blogu patří Hannah Li, studentce LTL ze Šanghaje. Hannah momentálně s námi studuje Mandarinštinu v Šanghaji.

Sama je už dlouho vegetariánkou a ráda by představila i dalším vegetariánům některé z oblíbených pouličních jídel bez masa, na které můžete v Číně běžně narazit.

Nezapomeňte že tato jídla můžete najít ne jenom v Šanghaji, ale v jakékoliv části Číny. Takže se máte na co těšit!

Jste vegetariány a přemýšlíte nad cestou do Číny?

Máte strach, že se tím ukrátíte o to nejlepší z Čínské kuchyně?

My vás můžeme ujistit, že naprosto o nic nepřijdete!

A rozhodně se nebudete muset ohlížet po zahraničních restauracích, na to, aby jste si vychutnali skvělé vegetariánské jídlo.

Široký výběr vynikajících pouličních pokrmů bez masa budete mít na dosah ruky!

Pouliční občerstvení, neboli street food, by sice nemělo být na našem jídelníčku každý den, občas ale může být příjemným zpestřením naši snídaně, obědu a nebo být chutnou svačinou. Čínské pouliční jídlo je levné, chutné a naleznete jej doslova na každém rohu.

Zde je výběr mých nejoblíbenějších street food jídel, které by měl v Číně zkusit každý vegetarián!

Vegetariánský Street Food #1 – Palačinky 饼

Vegetariánský Street Food #2 – Čajová vejce 茶叶蛋

Vegetariánský Street Food #3 – Baozi 包子

Vegetariánský Street Food #4 – Youtiao 油条

Vegetariánský Street Food #5 – Tofu 豆腐

Vegetariánský Street Food #6 – Zongzi 粽子

Vegetariánský Street Food #1 Čínské Palačinky (饼)

Nejdříve se pojďme podívat na palačinky!

V Číně naleznete obrovské množství různých druhů palačinek (bing, neboli 饼), ze kterých mnohé jsou vegetariánské, nebo se dají připravit bez masa.

Jelikož pocházím ze západu, pod slovem “palačinky” se mi vždy vybaví ty sladké, nadýchané bochánky, podávané ke snídani, ale mnohé z Čínksých palačinek se překvapivě jedí na slano!

Jedny z mých oblíbených palačinek jsou právě Jian Bing (煎饼). Jian bing jsou v Číně moc populární a svým vzhledem se podobají Francouzským palačinkám.

Do těsta se přidává mouka a pak to se pak nanáší v tenké vrstvě na pánev, kde se peče do křupava.

Po té na něj můžete naskládat různé přísady, tak se nebojte být kreativní!

Jianbing na tradiční pánvi
(Foto od KDImage Photography)

Nejčastějšími vegetariánskými přísadami jsou například vejce, ledový salát, jarní cibulka, youtiao (油条) (něco jako Čínská kobliha), křupavé těsto (podobné krekrům), různé omáčky a chilli olej. Klobásy nebo jiné druhy masa jsou také k dispozici, ale můžete se jim jednoduše vyhnout.

Jianbing
(Foto od Meishi China)

Další populární palačinky, na které můžete narazit jsou smažené na oleji a tlustší než jian bing, často dělané z více vrstev těsta. Mezi mé oblíbené patří palačinky s jarní cibulku Cong You Bing (葱油饼) a Jiang Xiang Bing (酱香饼).

Vlevo: Cong You Bing (Foto od 360 Baike)
Vpravo: Jiang Xiang Bing (Foto od qj.com)

V některých pouličních stáncích můžete také naleznout plněné palačinky. Většina z nich je sice s masem, ale já zbožňuji Jiu Cai Bing (韭菜饼), které jsou plněné jarní cibulkou.

Vegetarian Street Food - Jiu Cai Bing
Vegetariánský Street Food – Jiu Cai Bing

Vždy se pro jistotu zeptejte jestli není vevnitř náhodou i maso, protože často narazíte právě na masovo-zeleninové náplně.

Na závěr rozhodně zmíním palačinky Shao Bing (烧饼), které připomínají tenoučký pečený chléb, poskládaný z více vrstev těsta a navrchu posypaný sezamem. Jsou křupavé a moc chutné, ale je těžké se při jejich konzumaci neušpinit.

Shaobing se můžou připravit na sladko i na slano. Já osobně zbožňuji právě ty sladké, které mají mezi vrstvami těsta jemnou, lepkavou náplň.

Shaobing můžou být plněné i neplněné, takže jestli se rozhodnete pro slanou verzi, doporučuji se předem opět zeptat zdali není vevnitř nějaké maso.

Vegetariánský Street Food #2 Čajová vejce (茶叶蛋)

Čajová vejce můžou být skvělým zdrojem proteinů pro vegetariány!

Vegetariánský Street Food – Čajová vejce
(Foto od Xinshipu.com)

Tato vejce jsou uvařená natvrdo ve směsi vody, čaje, sojové omáčky a různých koření.

Nasáknou tak chuť směsi, ve které se vaří a zároveň se na nich vytvoří charakteristický vzor připomínající pavučinu. Tento vzor vzniká když čajová směs proniká dovnitř skrze praskliny na skořápce.

Čajová vejce běžně stojí jen 2 RMB za kus!

Vegetariánský Street Food #3 Baozi (包子)

Baozi (包子), druh plněných knedlíku vařených v páře, které naleznete téměř všude v Číně.

Baozi můžou mít slané i sladké náplně.

Vegetariánský Street Food – Baozi
(Foto od huanqiu.com)

Jako většina jídel na tomto seznamu, také tyto knedlíky bývají často plněné masem, proto se ujistěte, že jste si objednali vegetariánské!

V Šanghaji nejčastěji naleznete například baozi plněné zeleninou a houbami (香菇素菜包), skleněnými nudlemi (粉丝包), nebo pálivými brambory (酸辣土豆包).

Možná by jste nečekali nudle nebo brambory v knedlících, ale tato kombinace je naprosto vynikající! Jemný, nadýchaný knedlík se slanou náplní může být skvělou svačinou, nebo i hlavním jídlem.

A sladké baozi patří mezi má nejoblíbenější Čínská jídla!

Čínská Jména – Jak Se v Nich Zorientovat? Thumbnail

Čínská Jména – Jak Se v Nich Zorientovat?

Čínská Jména – Jak Se v Nich Zorientovat?  Část 1 – – Čínská jména – jak to tedy jeČást 2 – Čínská jména a jejich významČást 3 – Změna jména po svatbě Část 4 – Jak si vybrat čínské jménoČást…

Mezi mé favority patří baozi plněné vanilkovým krémem (奶黄包 nebo 流沙包), sladkými červenými fazolemi (豆沙包 nebo 红豆包) a černým sezamem (黑芝麻包).

Sladké baozi jsou výbornou snídaní, kterou si můžete pořídit cestou a skvěle se k nim hodí například sojové mléko (豆浆).

Dalšími knedlíky na páře jsou Man Tou (馒头). Jsou podobné baozi, ale bez náplně. Většinou se také prodávají na stejných místech jako baozi.

Mantou nemají moc výraznou chuť, ale jsou skvělou volbou když hledáte lehčí občerstvení!

Vegetarian Street Food - Mantou
Vegetariánský Street Food – Mantou

Vegetariánský Street Food #4 Youtiao (油条)

You Tiao je dalším zajímavým pouličním občerstvením, které naleznete téměř všude.

Už jsem je tady jednou zmínila, jako možnou přísadu do jian bing, ale můžou se jíst i samostatně!

Vegetariánský Street Food – Youtiao
(Foto od nipic.com)

Youtiao jsou dlouhé, smažené tyčinky z těsta podobného koblihám, nebo churros, jenom nejsou tak sladké. Jako téměř všechno smažené, jsou samozřejmě vynikající, ale bohužel ne zrovna zdravé!

Opět je můžete najít kdekoliv po celé Číně, bývají opravdu levné a jsou stejně tak chutné!

Vegetariánský Street Food #5 Tofu (豆腐)

Vegetarian Street Food - Tofu
Vegetariánský Street Food – Tofu

Tofu, které vyráběné ze sojových bobů, naleznete v Číně ve všech možných tvarech, velikostech a podobách a je dalším skvělým zdrojem proteinů pro vegetariány.

Tofu zde často bývá smažené a dochucené nejrůznějšími omáčkami a kořeními, případně jej můžete najít nabodnuté na špejli, nebo ponořené do vývarů či omáček. Vždy je ale naprosto vynikající, bez ohledu na způsob přípravy!

Jako Američanka jsem často smýšlela o tofu jako o potravině určené výhradně pro vegetariány.

Ale v Číně jí tofu překvapivě téměř každý!

Díky tomu je běžně dostupné v mnohých stáncích s pouličním občerstvením. Buďte ale opatrní, protože bývá také často smíchané s masem!

Vegetariánský Street Food – Smažené tofu
(Foto od Dreamstime)

Chtěli by jste vědět více o Tofu?

V Číně je tolik možných druhů a forem tofu, že jsme se rozhodli udělat o něm samostatný blog, kde jsou popsané jeho různé podoby, o kterých jste možná ani netušili a které si zde, můžete jako vegetariáni kdykoliv vychutnat!

Vegetariánský Street Food #6 Zongzi (粽子)

Mým posledním jídlem je Zong Zi, lepkavá rýže, dochucená různými přísadami a zabalená v bambusových listech ve tvaru trojúhelníku.

Tradičně se zongzi jí během Festivalu Dračích Lodí (端午), který se pořádá na památku vlasteneckého básníka z časů starověké Číny. Bývají ale běžně dostupné i během celého roku!

Zongzi se může připravit na sladko i na slano. Vegetariánské náplně obsahují například červené fazole, datle, nebo houby.

Zongzi - A great option for vegetarian street food
Zongzi – skvělá vegetariánská svačinka (Foto od saveur.com)

Na závěr…

V Šanghaji bydlím zatím jenom 3 měsíce, takže tento seznam rozhodně není kompletní! Ale zmínila jsem mé nejoblíbenější, snadno dostupné a přitom vynikající jídla. Takže pokud se ještě jenom chystáte na cestu do Číny, vězte že na vás čeká mnoho chutných pokrmů! Být vegetariánem by vás zde nemělo příliš omezovat při výběru jídla!

Pokud na tomto seznamu náhodou schází vaše oblíbené Čínské vegetariánské pouliční jídlo, napište nám o něm klidně do komentářů pod tímto příspěvkem!

Chcete vědět více o LTL?

Jestli chcete slyšet častěji o novinkách u nás v LTL Mandarin School přidejte se do našeho mailing listu. Můžete u nás najít spoustu užitečných informací ohledně studia Čínštiny, praktických mobilních aplikacích na učení cizích jazyků a obecně o všem novém co se v LTL děje! Přihlašte se a staňte se součástí naší rostoucí komunity!

Napsat komentář

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Tento web používá soubory cookie, aby vám zajistil co nejlepší zážitek z našich webových stránek.

Další informace