Šanghaj nebo Peking?

Co rozhodně nevynechat, když jedete do  Číny ?  Z měst je to rozhodně Peking a Šanghaj.  Tahle města jsou tak trochu rivalové. A dva tábory jsou i mezi návštěvníky. Někoho si získá Peking a jeho historické paláce, Zakázané město či Letní Palác a milovníci moderny zase snáz podlehnou Šanghaji. Tady je pár tipů, co byste si v těchto městech rozhodně neměli nechat ujít.

Proč musíte do Pekingu?

Visiting the Forbidden City in Beijing

Návštěva Zakázaného města

Hlavní město Číny, bohatá a dlouhá historie, architektura, spousta a chrámů. A mnoho dalšího, například:

  • Uvidíte starodávné stavby, jejíchž historie sahá až do dynastie Ming  (Zakázané město, náměstí Tian’an men, Letní palác a taky Čínská zeď)
  • Poznáte tradice, které se praktikují jen na severu Číny
  • Ochutnáte (a to doopravdy musíte!) pekingskou kachnu
  • Pojedete na výlet na čínskou zeď
  • Nahlédnete „pod sukni“ modernímu umění v unikátní  798 Art Zone, areálu starých továren, jenž je přeměněn v ve velkou uměleckou čtvrť

Proč musíte do Šanghaje?

Shanghai Cuisine - Xiao Long Bao

Shanghaiská kuchyně– Xiao Long Bao

Věděli jste, že Šanghaj je větší než Peking? Nebo, že má o deset milionů více lidí? Ne? A neznamená to, že má i víc co nabídnout? Pojďme se na to podívat:

  • Uvidíte moderní kus Číny, mrakodrapy, rušné ulice a nádherné nábřeží jménem Bund (Pearl TV Tower, People’s Square, East Nanjing Road, Tianzifang…)
  • Ochutnáte Xiaolongbao a další jižní speciality
  • Zažijete jeden z nejkrásnějších západů slunce z mostu, ze kterého koukáte přímo na centrum
  • Pojedete na výlet do Hangzhou nebo Suzhou, dvě nejkrásnější města v Číně

Památky

Přestože Šanghaj má také své památky, Peking je jedna velká histore. Koneckonců, je hlavním městem Číny už přes 850 let…I přesto, že byl hodně zmodernizován při příležitosti olympidy v roce 2008, zachoval si hodně historických budov a chrámů, jeden krásnější, než druhý. Takže, pokud se chcete vzdělat v oblasti historie, Peking je město pro vás.

Procvičování čínštiny

Samozřejmě, konverzaci je možné si procvičit ve všech částech Číny, ale spousta cizinců se shodne na tom, že v Pekingu jsou lidé nejpřátelštější a otevření komunikaci v čínštině. Šanghajané se budou s vámi spíše snažit si procvičit angličinu. Takže, jestli vám jde o zlepšení se v čínštině, doporučujeme spíše Peking.

Exkurze

Během návštěvy Pekingu je téměř povinností navštívit Velkou čínskou zeď, ale, pokud chcete ještě dál, vydejte se do pár desítek kilometrů vzdáleného Tianjinu. Ale, v případě, že chcete „mít základnu“ v jednom městě a jen vyjíždět do okolí, Šanghaji má určitě víc co nabídnout. Jeďte se vlakem podívat třeba do Suzhou, Hangzhou nebo Nanjingu!

Selfie on the Great Wall

Selfie na Velké čínské zdi

Jídlo

Všechno záleží na tom, co vám chutná a na preferenci chutí. Šnghajské speciality jsou většinou (až moc) sladké a dost se podobají západním delikatesám. Snad ve všech učebnicích čínštiny se učí o slavných čínských knedlíčcích, závitcích a podobně. To všechno obsahuje pekingská kuchyně. Více si přečtěte v našem blogu zaměřeném na traditční knedlíčky a další speciality

…nemluvě o pekingské kachně…

Biang Biang Mian - So good they named it twice

Biang Biang Mian

Noční život

Vzhledem k tomu, kolik tradiční kultury obsahuje Peking, je jasné, že barů je tu trochu méně, než v Šanghaji. Kluby v Šanghaji jsou srovnatelné s kluby všude jinde na světě a samozřejmě do nich chodí hlavně expati. Je to otázka vkusu, jestli zvolíte tradičnější, nebo moderní noc, je na vás.

Počasí

Peking, jakožto město hodně na severu má čtyři období – krátké a velmi větrné jaro, dlouhé horké léto, chladný a krátký podzim a dlouhá a příšerně ledová zima – červencové a srpnové teploty se mohou vyšplhat až na 40°C   a kolem ledna spadnout i na -20°C. Písečné bouře v Pekingu během léta nejsou nic neobvyklého, takže nejlepší čas na to, přijet sem je září, nebo říjen.

Shanghai se nachází na ústí řeky Yangtze, tedy na východě Číny, rozeznáte tu během roku čtyři naprosto odlišná období – krásné teplé jaro, teplé a deštivé léto, chladný podzim a studenou a dlouhou zimu– Východočínské moře je důvod, proč prší téměř třetinu roku. Průměrná lednová teplota bývá kolem 5°C a během léta vystoupá i přes 35°C. Na konci srpna je období tajfunů. Takže ideální počasí na návštěvu Šanghaje je březen až květen.

Všechno je to otázka osobního vkusu a obě zmíněná místa jsou nádherná a stojí za návštěvu. Tak neváhejte a kupte letenku 🙂

Napsat komentář

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Tento web používá soubory cookie, aby vám zajistil co nejlepší zážitek z našich webových stránek.

Další informace