Znáte Mahjong? – Zde Jsou Tipy Experta Na To Jak Jej Hrát

Jak Hrát Mahjong? – Zde Jsou Odpovědi Na Všechny Vaše Otázky

Mahjong je zábavný a nenásilný způsob jak se dovědět něco více o čínských znacích a číslech a zjistit jaký mají význam v čínské kultuře, řeči a historii. Jak tedy hrát Mahjong?

Kdykoli a kdekoli. Na rodinných setkáních, nebo jiných společenských akcích, na ulicích po celé Číně, téměř všude můžete slyšet klepot mahjongových kamenů. A to znamená jen jedno – čas na pohodu, zábavu a rodinu.

Playing mahjong is a fun way to learn Chinese characters

Jak hrát Mahjong – Základní Slovní Zásoba

Jak hrát Mahjong – Oč Vlastně Jde?

Jak hrát Mahjong – Historické Souvislosti

Jak hrát Mahjong – Zlepšete Svou Čínštinu

Jak hrát Mahjong – Být Psychicky Ve Formě

Jak hrát Mahjong – Strategická Hra

Jak hrát Mahjong – Co Představují Jednotlivé Znaky?

Jak hrát Mahjong – Kamenná Tvář

Jak hrát Mahjong – Hra Pro Každého

Hrají jej opravdu všechny věkové kategorie a lidi z různých sociálních vrstev, jestli už jde o důchodce na tržišti, dámy při obědě, nebo mafiány z filmů.

Mahjong je starobylá hra o dracích, květinách a jiných symbolech, kde větry můžou ve vteřině obrátit štěstí proti vám. (Nepřipomíná vám to trochu Hry o trůny náhodou?)

Jak nám to ale může pomoci naučit se něco o čínských znacích a číslech? Co se můžeme dovědět o čínské kultuře, filosofii a o samotné čínštině?

麻将 (májiàng) mahjong

Tento čínský znak “将” se může vyslovovat 3 různými způsoby: jiàng, qiāng, a jiāng.

V souvislosti se hrou mahjong, “将” se vyslovuje “jiàng.”

Samotný název 麻将 (májiàng) se vyvinul ze slova 麻雀 (máquè), což znamená vrabec.

Tento původní název mu lidé dali, protože zvuk kamenů při jejich míchání může připomínat hlasité cvrlikání ptáků.

Placení s AliPay v Číně - aneb AliPay pro Cizince Thumbnail

Placení s AliPay v Číně – aneb AliPay pro Cizince

Jak na Placení s Alipay i Pokud Nemáte Čínskou Banku Nejnovější informace, na které cizinci v Číně čekali dlouhou dobu AliPay patří v Číně mezi největší a nejpoužívanější mobilní aplikace a k nám se nedávno dostali moc užitečné informace týkající…

Jak hrát Mahjong – Klíčová Slovní Zásoba

Než se pustíme do samotné hry, pojďme se spolu podívat na klíčová slova a fráze, na které můžete při hrání mahjongu narazit.

 • 出牌 chū pái: zahrát nějakou kartu
 • 摸牌 mō pái: potáhnout si kartu
 • 洗牌 xǐ pái: míchat kameny
 • 庄家 zhuāngjiā: rozdávání (karet/kostek), dvojí výhra, nebo dvojí prohra
 • 上家 shàngjiā: doleva
 • 下家 xiàjiā: doprava
 • 对子 duìzi: pár (třeba jako AA)
 • 付子 fùzi: postupka (například 123, 456, 234, 789)
 • 碰 pèng: Peng, tři stejné kameny (například AAA)
 • 杠 gāng: Gang, čtyři stejné kameny (například AAAA)
 • 停牌 tíngpá: Ting, zbývá jedna karta/kámen do výhry
 • 和 hú: Hu – výhra
 • 骰子 shǎizi: kostky
 • 坐庄 zuòzhuāng: rozdávat kostky/karty
 • 筒 tǒng: lichý počet
 • 万 wàn: milión
 • 幺 yāo: čísla 1 až 9, větry, a yuan karty
 • 诈和 zhàhú: falešná výhra
 • LTL Students in Taipei enjoying Mahjong night!
 • How to play Mahjong with LTL

Jak Hrát Mahjong – Oč Vlastně Jde?

Pravidla na hraní mahjongu jsou docela složitá.

A můžou se dokonce i lišit v závislosti na místě kde se hraje – například v Hong Kongu se mahjong hraje úplně jiným způsobem, než třeba na Taiwanu.

Jestli se chcete naučit kompletní pravidla hry, existuje spousta internetových stránek kde se dovíte více. My vám zde představíme alespoň základy:

Mahjong je hra pro čtyři hráče, jež hrají se 136 kameny, na kterých je vždy znázorněné číslo a nějaký obrázek/znak..

Existují tři základní barevné řady a na těchto kamenech bývají vyobrazené: čínské znaky, bambus, nebo kruhy. A pak jsou ještě speciální kameny, na kterých jsou draci, anebo větry.

Cílem hry je mít na ruce kameny jež vytvoří ‘mahjong’.

Mahjong tiles are engraved with Chinese characters and numbers

Ideální případ je mít na ruce kameny se stejnými znaky/obrázky, nebo kameny jež vytvářejí postupku.

Existuje spousta kombinací a možností, jak vyhrát hru a každá z nich má také jiné bodové ohodnocení, v závislosti od kamenů ve vaší ruce.

A aby jsme to ještě trochu zkomplikovali, řekneme vám, že některé verze mahjongu se hrají s kameny, na kterých jsou vyobrazené i květiny.

Nicméně princip hry zůstává stejný. Co se tedy můžeme z toho naučit?

Jak Hrát Mahjong – Historické Souvislosti

Mahjong je opravdu stará hra – lidé věří, že se v Číně hraje již více než 2500 let a pravděpodobně se vyvinul z hry podobné kartám, jež byly natištěné na hedvábí.

Záznamy ukazují, že mahjong se v současné podobě hrál v Šanghaji již od začátku 19-tého století a docela rychle se zakořenil v čínské kultuře. Ve 20-tém století se hra začala šířit po celém světě díky čínským migrantům, což vysvětluje proč v dnešní době existuje tolik verzí.

Chinese immigrants took mahjong around the world
Čínští imigranti jež hrají mahjong v Seattlu, v roce 1938. (Foto pochází z Muzea Historie a Průmyslu, Seattle)

Jak Hrát Mahjong – Zlepšete Svou Čínštinu

Rychlost – a zejména rychlé rozpoznání čínských znaků a čísel – je při hrání mahjongu úplně klíčové, obzvláště jestli čekáte na jeden poslední specifický kámen, na to aby jste vyhráli celou hru.

Symbol, který označuje barevnou řadu je vyobrazený znakem 萬 (wàn), jež znamená 10,000 a číslicemi od 1 po 9. To vám pomůže rozeznat čísla v čínštině. Jestli ale chcete o čínských číslech a tom jak fungují vědět více, podívejte se sem.

Kameny jež mají vyobrazené větry, reprezentují 4 světové strany sever (北, běi), východ (東, dōng), jih (南, nán), a západ(西, ) – což se vám vyplatí vědět například i při orientaci v městech, nebo hledání nějakého konkrétního místa.

Jak Hrát Mahjong – Být Psychicky Ve Formě

Experti se shodují, že hrání mahjongu vám pomůže udržet se psychicky v dobré kondici. Může například pomoci předcházet depresi způsobené samotou, jelikož je to společenská aktivita, při které jste v kontaktu s dalšími lidmi.

Zároveň je i skvělou aktivitou pro náš mozek: na to aby jste se stali dobrým hráčem mahjongu si musíte udržovat rychlé reflexy a bdělou mysl, což může předcházet vzniku demence, nebo Alzheimerovy choroby.

Což z této hry dělá skvělou terapii pro starší lidi a pomáhá jim zpomalit projevy stárnutí a případné duševné nemoci.

Mahjong was played in ancient China

Jak Hrát Mahjong – Strategická Hra

Při hrání Mahjongu rozhodně budete potřebovat i dávku štěstí.

Ale zároveň to vyžaduje i strategické myšlení: hráči musí být schopni pohotově analyzovat situaci – své vlastní ruce, ale také sledovat soupeře – a zároveň vnímat hru a její vývoj.

Vítěz by měl sledovat, které kameny jeho soupeři vyhazují a měl by se vyznat v chaosu, který může nastat.

Klíčové je zůstat pokojný a být schopen přizpůsobit svou strategii dané situaci. Tento způsob smýšlení opravdu reprezentuje čínskou filosofii a Konfucianistické tradice.

…hodně filosofická hra, že?

V mahjongu můžeme najít spoustu odkazů na Konfuciovo učení. Začněme například s draky, u kterých lidi věří, že představují tři z pěti základních Konfucianistických ctnost.

Chinese characters on mahjong dragon tiles

Kámen, na kterém je znázorněn červený drak má na sobě vyobrazený znak 中 (zhōng), jež znamená střed a odkazuje na Konfucianistickou ctnost věrnost.

Zelený drak je vyobrazen pomocí znaku 發 (), což znamená bohatství a také představuje ctnost upřímnosti.

36 Názvů Značek a Užitečných Frází v Čínštině - Kompletní Průvodce Thumbnail

36 Názvů Značek a Užitečných Frází v Čínštině – Kompletní Průvodce

36 Názvů Značek a Užitečných Frází v Čínštině – Jak to vlastně chodí? Možná jste o tom slyšeli, možná ne, ale mnohé zahraniční značky mají v Číně vlastní názvy. Adidas není v Číně Adidas, je to 阿迪达斯 (Ādídásī) a jestli budete…

Bílý drak je ve hře znázorněn modrým znakem 白 (bái) a znamená bílý. Symbolizuje osvobození od korupce a také Konfucianistickou cnost zbožnost.

Někteří lidé ale vnímají draky úplně jiným způsobem: říkají jim ‘šípy’ a věří, že čínské znaky jež je znázorňují odkazují na lukostřelbu. Například znak 中 (zhōng) může znamenat zasáhnutí středu terče, nebo znak 白 (bái) může reprezentovat prázdný výsledkový list.

Zelený drak 發 (fā) také představuje vystřelení šípu.

Jak Hrát Mahjong – Co znamenají jednotlivé znaky?

Kruhy, také známé jako kameny, kotouče nebo mince jsou znázorněny znakem 筒 (tóng), jež symbolizuje starověkou čínskou minci se čtvercovou dírou uprostřed.

Tyto mince se zvykly navlékat na provázek, nebo klacek proto měly uprostřed tento praktický otvor.

Zatímco bambus je na kamenech lehce rozpoznatelný hned na první pohled, kruhy, neboli 索 (sǔo), symbolizují tyto mince navlečené po 100 (弔, diào), nebo po 1000 kusech (貫, guàn).

Víme že znak 萬 (wàn) předsatvuje hodnotu 10,000. Což znamená, že 3 hlavní barevné řady můžou reprezentovat jednu minci, nebo i hodnotu 100, 1000 až 10,000 – což nám napoví přesnou hierarchii těchto barevných řad.

Dalších osm kamenů s vyobrazenými květinami představuje 4 roční období v Číně: zima (冬天, dōngtiān), jaro (春天, chūntiān), léto (夏天, xiàtiān), a podzim (秋天, qiūtiān).

Ostatní znázorněné květiny představují čtyři Konfucianistické rostliny: bambus (竹, zhú), chryzantému (菊花, júhuā), orchidej (蘭花, lánhuā) a švestku (梅, méi).

Jak Hrát Mahjong – Kamenná Tvář

Jako mnoho jiných her, také mahjong se často hraje o peníze, dokonce i mezi členy rodiny.

Což znamená, že když chtějí být hráči úspěšní, musí být schopni udržet dokonale kamennou tvář. Jelikož vaše štěstí závisí od toho jestli vaši soupeři vyhodí kameny, které potřebujete nebo ne, je naprosto důležité, aby netušili jaké kameny máte, nebo chcete mít.

Na začátku hry si každý před sebou postaví tzv. zdi ze svých kamenů (o délce 18 kamenů a výšce 2 kamenů) – tyto zdi se pravděpodobně začali používat až pozdeji, aby se předešlo podvádení.

Chinese characters in the movie play mahjong
Rachel a její vítězný kámen (Warner Bros Pictures)

Nemůžeme se bavit o mahjongu bez toho abychom zmnili scénu z filmu Šíleně bohatí Asiati (pozor spoiler).

Jde zde o souboj mezi dvěma hlavními hrdinkami filmu a odehrává se při hře mahjongu.

Hlavní rolí je nebojácná matka Eleanor, kteurou hraje Michelle Yeoh a jež ve filmu konfrontuje přítelkyni svého syna, Rachel, kterou hraje Constance Wu a obě se zde předvedli s dokonalou kamennou tváří při partičce mahjongu.

Tato hra je i skvělou metaforou pro vztah těchto dvou žen: na konci obě Rachel i Eleanor čekají na stejný kámen, na to aby mohli vyhrát a Rachel si jej potáhne jako první.

Nicméně, místo toho aby tento kámen použila ke zvítězení ve hře, odejde od stolu a odhalí Eleanor, že vyhrála i nad potížemi Nicka se závazky, ale stejně se rozhodla odejít aby ochránila rodinu.

A tak v mahjongu i v lásce, má Rachel v rukách vítězný kámen, ale je odhodlaná se jej vzdát. Nemusíte ani rozumět pravidlům hry, na to, aby jste ocenili tuto paralelu v příběhu.

Chinese characters in the movie play mahjong
Michelle Yeoh jež předvádí dokonale kamenný výraz. (Warner Bros Pictures)

Za jejich soupeřením je ale mnohem více: Rachel je čínského původu, ale je narozena v Americe a Eleanor jí za to opravdu přísně soudí.

Ale fakt, že umí dobře hrát mahjong Eleanor velice překvapí a uvědomí si, že i číňané narozeni v zahraničí můžou vyznávat stejnou kulturu a hodnoty, jako rodiny žijící doma v Číně.

Rachel je také dcerou svobodné matky a i kvůli jejímu sociálnímu postavení se na ní Eleanor dívala s opovržením. Ale její chování při hře i mimo ní jí ukázalo, že se umí chovat s úctou, porozuměním a důstojností.

Eleanor byla přesvědčená, že je lepší než Rachel, ale u stolu s mahjongem jsou si nakonec všichni rovní.  

A pokud jste tuto scénu ještě neviděli, zde se na ní můžete podívat:

Jak Hrát Mahjong – Hra Pro Každého

Myslíte, že licé co hrají mahjong přemýšlí nad Konfuciovými ctnostmi, symboly nebo nad scénami z filmů, během toho jak zahazují své kameny?

O tom dost pochybujeme.

Mahjong je opravdu skvělou vstupní bránou do čínské historie, kultury a jazyka a můžete se díky němu naučit nové čínské znaky a také tradice. A kromě toho budete udržovat váš mozek v bdělosti a určitě si užijete i spoustu zábavy.

Tak do toho a rozhodně to zkuste!

Mahjong – Nejčastější Otázky

Jak se správně řekne Mahjong čínsky?

Vyslovuje se docela podobně, jako třeba v angličtině (ale i v naší řeči), jenom malinko odlišně 麻将 (májiàng).

Kolik hráčů je potřeba na jednu hru?

Mahjong hrají čtyři hráči.

Kolik kamenů se používá ke hraní?

Celkově je ve hře 136 kamenů.

Kolik typů kamenů se používá v Mahjongu?

V Mahjongu jsou tři základní barevné řady kamenů jež mají vyobrazené čínské znaky, bambusy, nebo kruhy.

Jak se řeknou Kostky v čínštině?

Kostky jsou v čínštině 骰子 shǎizi.

Chcete vědět více o LTL?

Jestli chcete slyšet častěji o novinkách u nás v LTL Mandarin School přidejte se do našeho mailing listu. Můžete u nás najít spoustu užitečných informací ohledně studia Čínštiny, praktických mobilních aplikacích na učení cizích jazyků a obecně o všem novém co se v LTL děje! Přihlašte se a staňte se součástí naší rostoucí komunity!

.

Napsat komentář

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Tento web používá soubory cookie, aby vám zajistil co nejlepší zážitek z našich webových stránek.

Další informace