Životní Náklady v Číně – Kompletní Přehled Pro Rok 2020
Životní Náklady v Číně 2020 – Vše, Co Potřebujete Vědět
V novém roce 2020 vám přinášíme kompletní přehled výdajů na život v Číně…
Začněme ale pěkně po pořádku. Věřte tomu nebo ne, ale Čína je opravdu obrovská! Zřejmě jste o tom už slyšeli. Jestli ano, doufáme, že od nás.
Tím pádem… To znamená, že vaše životní náklady se budou HODNĚ lišit v závislosti na vaší lokalitě – ale Peking a Šanghaj, jsou obecně nejdražší města v Číně.
Rozhodně jsou tedy dražší, než jiná menší města, čili počítejte s tím, že život v Pekingu, nebo Šanghaji vás bude stát více, než třeba v Chengdu, nebo Dalianu.
A naopak v Chengdu, nebo Dalianu vás životní náklady vyjdou určitě více, než třeba někde na vesnici, nebo malém městě.
Samozřejmě mnoho závisí zejména na vašem životním stylu, jestli chodíte často de restaurací, nebo třeba na koncerty, jestli si rádi vychutnáte drink v luxusních barech, nebo jestli spíš vaříte a trávíte volný čas doma.
Pojďme se tedy podívat na detaily:
Životní náklady v Číně – Jaký Je Váš Životní Styl?
Životní náklady v Číně – Jiné Výdaje
Životní náklady v Číně – Volný Čas
Životní náklady v Číně – Zábava
Životní náklady v Číně – Peking vs Šanghaj
Životní náklady v Číně – Hong Kong vs Šanghaj
Životní náklady v Číně – Hong Kong vs Singapur
Životní náklady v Číně – Šanghaj vs Taipei
Životní náklady v Číně – Peking vs Chengdu
Životní náklady v Číně – Jaký Je Váš Životní Styl
- Jíte raději lokální čínské jídlo, nebo zahraniční?
- Dopřejete si šálek dobrého kafe každý den?
- Upřednostňujete bydlení v centru města, nebo vám nevadí bydlet dále na okraji?
- Chcete bydlet sami, nebo chcete spolubydlící?
- Máte třeba partnera, se kterým se můžete o náklady podělit?
Všechny tyto věci výrazně ovlivní výši vašich životních nákladů v jakékoli zemi, nejenom v Číně.
Co se týče ubytování, tak za sdílený byt třeba v Pekingu nebo v Šanghaji (nebo jiných velkých městech) můžete zaplatit přibližně 2,000 a 3,000 RMB za měsíc.
Anebo 1-pokojový byt v centru města vás vyjde přibližně kolem 5,000 až 6,000 RMB (ale může i více).
Samozřejmě, že v menších městech budete platit za ubytování méně, ale celkově platí, že ceny nájmů pořád rostou. Mimo jiné musíte také platit poplatky za energie. Elektřina, voda, plyn a internet vás zde vyjdou kolem 400 až 600 RMB.
Životní náklady v Číně – Jiné Výdaje
Například náklady na telefon: jestli si chcete koupit nový mobil, můžete zde sehnat třeba docela obstojný Xiaomi s Androidem od přibližně 1,000 RMB a náklady na telefonování vás měsíčně vyjdou kolem 100 RMB.
Co se týče přepravy po městě, samozřejmě platí, že veřejná doprava je mnohem levnější, než třeba taxík. Za jednu jízdu většinou zaplatíte kolem 3 až 9 RMB, v závislosti od délky.
Taxíky jsou v Šanghaji a Pekingu pořád dražší a dražší, ale stejně o něco levnější než třeba ve většině evropských městech.
Čínská Jména – Jak Se v Nich Zorientovat?
Čínská Jména – Jak Se v Nich Zorientovat? Část 1 – – Čínská jména – jak to tedy jeČást 2 – Čínská jména a jejich významČást 3 – Změna jména po svatbě Část 4 – Jak si vybrat čínské jménoČást…
Mohli bychom říci, že v Pekingu, nebo Šanghaji budete měsíčně potřebovat něco kolem 4,000 až 5,000 RMB na pokrytí základních životních výdajů.
Na jednoduchý výpočet vašich nákladů a porovnání s jinými městy můžete zkusit například tuto skvělou internetovou stránku – Expatistan. Nebo užitečná je také stránka Numbeo, (kterou si blíže představíme již za chviličku), kde si můžete zkontrolovat ceny jednotlivých položek kdekoli na světě.
Na obou těchto stránkách se můžete podívat na rozdíly v cenách mezi jednotlivými městy a to díky lidem, kteří zde přímo žijí. Pojďme se teď blíže podívat na již zmiňované Numbeo.
Lidé zde říkají, že za jídlo pro dva lidi zaplatíte ve středně drahé restauraci kolem 200 RMB (celkový rozsah je kolem 120 až 300 RMB). Nebo náklady na energie vás vyjdou běžně kolem 400 RMB.
A podívejte se třeba na nemovitosti a ceny za metr čtvereční. V centru Pekingu se může například metr čtvereční vyšplhat i na 103,000 RMB! Ale nebojte se, jestli neplánujete kupovat byt v Pekingu, tak se vás to samozřejmě netýká.
Čínský Internetový Slang
Moderní čínština aneb Internetový slang Pokud používáte čínské sociální sítě (a to byte měli, protože je to skvělá cesta, jak se opravdu ponořit do jazyka, poznat místní kulturu a získat nové přátele), internetovému slangu se rozhodně nevyhnete. Pojmy jako Weibo,…
Životní náklady v Číně – Volný Čas
Tohle opět bude záviset jenom na vás a vašich preferencích. Tak třeba lístek do kina může stát kolem 50 RMB, ale členství v posilovně může být docela drahé.
Například stránka Expatistan uvádí, že měsíční členství v posilovně v Šanghaji vás může vyjít na přibližně 500 RMB.
Žít zdravě zde může být docela drahé. Ale naštěstí je hodně běžné, že většina fitness center nabízí výrazné slevy, jestli si koupíte členství alespoň na 6 měsíců, nebo na rok.
Takže jestli se rozhodnete koupit si půl roční členství, bude vás to měsíčně stát mnohem méně, než kdyby jste si jej platili měsíc po měsíci.
Životní náklady v Číně – Zábava
Zcela určitě je zde důležité žít dle vašich prostředků, což se někdy zdá jako něco, na co mnozí cizinci žijící v Číně občas zapomínají. Jistě, je potřeba jít ven, mezi lidi, zabavit se, ale nezapomínejte si také něco odložit bokem jestli to jde.
Protože nečekané věci se můžou stát kdykoli (ano, při psaní tohohle si připadám jako nějaký starý mudrc, nebo Yoda), ale opravdu nikdy nevíte co se může přihodit a kolik vás to bude stát.
Hospitalizace v Číně – Terezina zkušenost
Hospitalizace v Číně – Terezina zkušenost Jsou věci, které si na cestách rozhodně nechceme nechat ujít – památky, přírodu, místní kulinářské speciality nebo třeba výstup na nejvyšší horu dané země. No a pak jsou věci, které v žádném případě zažít…
Pojďme se teď podívat na srovnání některých známých měst.
Životní náklady v Číně – Peking vs Šanghaj
Tím, že se v Číně opravdu vyznáme, přejdeme rovnou k věci – Šanghaj je pro život dražší než Peking.
Určitě si zde připlatíte za život v moderním, multikulturním městě, plném světových značek a jiných lákadel, které je také centrem byznysu a financí v Čně.
Ano, život zde je pořád o něco levnější než třeba v jiných světových metropolích, ale jednoduše řečeno, Šanghaj je pořád dražší než Peking.
Zde je pro srovnání hned několik faktů ze stránky Numbeo:
Docela přesvědčivé srovnání. Ve všech oblastech Šanghaj vychází dráž. Ale jak jsme už zmiňovali, ten rozdíl zde není příliš výrazný.
Nejpodstatnější jsou údaje hned na začátku. Je potřeba si uvědomit, že jestli v Pekingu vyděláte 22,000 RMB, v Šanghaji budete muset vydělat 24,106 RMB na to, aby jste měli stejný životní standard. Čili rozdíl zhruba 2,000 RMB (přibližně 7,000 Kč), což v tomto případě není až tak moc, ale přeci jenom je potřeba to zvážit.
Velký rozdíl zde sehrávají například ceny potravin. V Šanghaji je dostupných hodně známých světových značek potravin, ale jestli se naučíte nesahat po osvědčených zahraničních značkách a zkusíte je vyměnit za lokální, můžete ušetřit více než si myslíte.
Shanghai je tímto pádem nejdražším městem pro život v Číně, ale pojďme se teď podívat na další velkoměsta, kde se mluví čínsky… A jestli si pořád nemůžete vybrat mezi Šanghají a Pekingem podívejte se sem a možná vám pomůžeme rozhodnout se.
Životní náklady v Číně – Hong Kong vs Šanghaj
Zatím můžeme říci, že Šanghaj má nejvyšší životní náklady mezi čínskými městy.. ale podívejme se dál.. co třeba takový Hong Kong.
Hong Kong je Zvláštní Administrativní oblastí patřící Číně a je rozhodně jedním z nejdražších měst světa. Ceny životních nákladů jsou zde opravdu astronomické i ve srovnání s jinými metropolemi.
Jak můžete sami vidět životní náklady jsou v Šanghaji ve všech oblastech mnohem nižší, než v Hong Kongu. A rozdíly jsou zde opravdu markantní.
Určitě největším rozdílem je cena za pronájem bytu, jež může být v Šanghaji o více než POLOVINU nižší, než v Hong Kongu. Faktem je, že Hong Kong je jednoznačně jedním z nejdražších měst na světě, co se týče pronájmů nemovitostí.
Aby jste si to uměli lépe představit, jestli by jste v Šanghaji vydělávali 27,460 HKD, na udržení stejného životního standardu v Hong Kongu by jste potřebovali vydělávat 49,000 HKD. A to je OBROVSKÝ ROZDÍL (až 21,540 HKD!) V přepočtu do čínské měny je to přibližně 19,000 RMB (neuvěřitelných 66,800 Kč), což je opravdu velmi výrazný rozdíl v životních nákladech.
Naučte se čínsky – i když chodíte do práce
Je možné se naučit čínsky i přesto, že pracujete přes osm hodin denně? Tento blog napsal náš bývalý student Fabian podle svých vlastních zkušeností. Chtěl se naučit čínsky, ale měl náročnou práci. Jak to zvládl? Díky flexibilním hodinám na LTL…
Kromě cen za pronájem bytů, jsou náklady na život v Šanghaji přibližně o 30% nižší než v Hong Kongu. Ale popravdě by to nemělo být moc překvapivé, když uvážíme, že Hong Kong je jedním z hlavních finančních center na světě.
A teď se ještě podívejme na srovnání Hong Kongu a dalšího asijského velkoměsta, jež je notoricky známé svým nákladným životem: Singapuru…
Životní náklady v Číně – Hong Kong vs Singapur
Navzdory tomu, že Hong Kong nasadil laťku opravdu vysoko, co se cen týče, Singapur za ním příliš nezaostává!
Je to opět velká metropole a centrum byznysu a financí se vším všudy a proto cenový rozdíl mezi těmito dvěma městy není až tak výrazný.
Jak sami můžete vidět, porovnání životních nákladů v Singapuru a v Hong Kongu není až tak jednoznačné, jak tomu bylo v předešlém příkladu.
Jediné dvě oblasti, ve kterých je Singapur dražší než Hong Kong jsou ceny v restauracích a spotřebitelské ceny. Důvod proč tomu tak může být, je například že v Singapuru jsou podstatně vyšší ceny alkoholu ve srovnání s ostatními asijskými krajinami.
Je zde tak drahý kvůli vysoké dani za alkohol a to samozřejmě pak může ovlivnit večeři v restauraci, jestli si k ní dopřejete i nějakou tu skleničku!
Ačkoli jsou zde ceny v restauracích vyšší než třeba v Hong Kongu, můžete najít i levnější alternativy, jakými jsou například známá singapurská tržiště. Jídlo zde je mnohem levnější než v restauracích a také výběr a provedení je opravdu zajímavější.
Čili celkově na to, aby jste v Singapuru dosáhli stejné životní úrovně, jako v Hong Kongu při měsíčním platu 49,000 HKD, zde vám bude stačit jenom 45,072 HKD. Rozdíl zde činí 3,928 HKD, což je přibližně 3,500 RMB (12,600 Kč) a to už stojí stojí za uvážení.
Není překvapením, že v Hong Kongu jsou to hlavně ceny nájmů co nejvíce ovlivňují zdejší životní náklady. V Singapuru jsou nájmy bytů nižší až o 20% jako v Hong Kongu.
A teď se pojďme podívat na srovnání pevninské Číny a dalšího města mimo ní -Taipei…
Životní náklady v Číně – Šanghaj vs Taipei
Zajímavým zjištěním bylo, že náklady na život v Šanghaji a Taipei jsou si velmi podobné.
Nejvýraznější rozdíly jsou v cenách za nájmy bytů a v cenách potravin.
Rozdíl v nákladech na život v těchto dvou městech je ale opravdu MINIMÁLNÍ. I když Šanghaj je v tomto případě o malinko dražší.
Jsou zde ale dvě základní věci ve kterých se tyto města cenově liší:
- První z nich jsou ceny nájmů, jež jsou v Taipei překvapivě téměř o 50% nižší než v Šanghaji. Což může být docela zarážející, jelikož Taipei je také velké multikulturní město. Na základě tohohle by jste mohli čekat, že život zde bude celkově levnější, ale na druhou stranu jsou zde jiné věci, jež jsou naopak o hodně dražší…
- Potraviny… v Taipei jsou potraviny až o neuvěřitelných 54% dražší než v Šanghaji!
Jestli jste už někdy nakupovali v Číně, určitě jste si všimli jak levné jsou tam obecně potraviny.
A jestli se budete držet lokálních značek a čínských výrobků, určitě tím ušetříte ještě více při vašich nákupech.
Další oblastí, ve které je Taipei o něco dražší jsou spotřebitelské výdaje, jež mohou být i o 30% vyšší než třeba v Šanghaji.
Což je také docela výrazný rozdíl, ale díky nižším cenám nájmů jsou průměrné náklady na život téměř stejné jako v Šanghaji.
Zde je příklad pro bližší představu. Jestli v Šanghaji vyděláte 25,000 RMB v Taipei budete na udržení stejného životního standardu potřebovat 24,921 RMB. Což není téměř žádný rozdíl!
Viděli jsme už tedy srovnání dvou největších měst v Číně i jejich srovnání s jinými metropolemi mimo pevninskou Čínu, ale co třeba srovnání s menším čínským městem, jako je Chengdu?
Životní náklady v Číně – Peking vs Chengdu
Pojďme se podívat zpátky do Číny. Chengdu je často označováno za jedno z nejlepších míst v Číně, pro život cizinců a rozhodně jedním z hlavních důvodů jsou i nižší náklady na život.
Jednoduše řečeno, životní náklady v Chengdu jsou mnohem nižší, než třeba v Pekingu. A to v podstatě bude platit při srovnávaní jakéhokoli menšího čínského města s Pekingem (samozřejmě kromě Šanghaje).
Jestliže se rozhodněte žít v hlavním městě Číny, musíte se smířit s vyššími cenami, v porovnání s jinými městy v krajině
Není tedy žádným překvapením, že náklady na život v Chengdu jsou ve srovnání s Pekingem nižší téměř ve všech oblastech.
Největším rozdílem jsou pochopitelně ceny za nájmy bytů, jež jsou v Chengdu nižší až o 70%. Ceny za ubytování jsou v Číně jednoznačně nejdražší v už zmiňovaném Pekingu a v Šanghaji.
Aby jste si uměli představit jak moc velký vliv má tohle na celkové životní náklady, podívejme se na to, kolik peněz je potřeba v obou městech na udržení stejného standardu.
Jestli v pekingu žijete a vyděláváte 22,000 RMB, v Chengdu vám stačí na udržení stejného životního stylu jenom 14,449 RMB.
A to činí celkový rozdíl až 7,551 CNY (více než 27,000 Kč). Což vysvětluje proč je Chengdu (i jiná menší města) tolik oblíbené mezi cizinci.
Bydlení v Hutongu – skvělá zkušenost
Náš život s čínskou rodinou Je poslední srpnové ráno. Naše čtyři velké kufry mizí v kufru nevelkého auta, které mě a moji patnáctiletou dceru Terezu veze do našeho pekingského domova. K čínské rodině, kterou pro nás vybrala jazyková škola LTL Mandarin…
Dalším velkým rozdílem jsou ceny v restauracích, jež jsou třeba v Chengdu až o 25% nižší než v Pekingu.
Tento rozdíl může být tak výrazný i díky tomu, že v Pekingu je rozhodně větší množství zahraničních restaurací. Ale jestli jste schopni jim odolat a zvyknete si spíše na lokální kuchyni, určitě tak ušetříte hodně peněz za jídlo a pití.
Zajímavé ale je, že ceny potravin jsou v Chengdu o něco vyšší než v Pekingu, přesněji o 5.92%. Nicméně, když si vezmeme celkové náklady na život, je tento rozdíl zcela zanedbatelný a Chengdu je pořád mnohem levnější variantou.
Životní náklady v Číně – Nejčastější Otázky
Nejdražším městem pro život v Číně je rozhodně Šanghaj. I když Peking za ní moc nezaostává a není až o tolik levnější. Jestli se ohlížíte spíše po levnějších možnostech, zkuste třeba menší města jako je Chengdu.
Životní náklady v Šanghaji jsou vyšší nežli náklady v Pekingu. Ale tento rozdíl není zas až na tolik markantní. Šanghaj může být měsíčně přibližně o 2000 RMB dražší než Peking. Což rozhodně není moc veliký rozdíl, ale určitě stojí za uvážení při výběru města.
Ano, ve srovnání s většinou krajin na západě je Čína opravdu levnější. O kolik levnější to bude, záleží zejména od města kde se rozhodnete žít.
Například v Pekingu, nebo Šanghaji můžou být některé věci, jako třeba potraviny a pod. opravdu levné, ale například jiné věci, jako nájmy bytů nejsou zrovna levnější než u nás.
Ano, život v Hong Kongu je o hodně dražší než v Číně. Ceny za nájmy bytů jsou zde jedny z nejdražších na světě, v průměru dvou násobek cen v Pekingu nebo Šanghaji.
Určitě se náklady na život v Hong Kongu můžou lišit například dle lokality, ale vždy to bude dražší než v Číně.
Hong Kong je určitě dražší než Taipei. Taipei je ve srovnání s Hong Kongem překvapivě levné město a zejména na to jak je velké a vyspělé.
Takže i když ani jedno z těchto měst není součástí pevninské Číny, životní náklady v Taipei jsou docela podobné Číně a Hong Kong je podstatně dražší.
Chcete vědět více o LTL?
Jestli chcete slyšet častěji o novinkách u nás v LTL Mandarin School přidejte se do našeho mailing listu. Můžete u nás najít spoustu užitečných informací ohledně studia Čínštiny, praktických mobilních aplikacích na učení cizích jazyků a obecně o všem novém co se v LTL děje! Přihlašte se a staňte se součástí naší rostoucí komunity!