Tipy a triky při cestování po Pekingu

Tipy, které se vám zaručeně budou hodit při vaší příští návštěvě Pekingu

Když pomyslíte na to, jak širokou historii má Peking za sebou, kolik lidí tu žije a jak obrovské město vlastně je, je asi jasné, že by rozhodně neměl chybět na vašich cestách po světě. Jistě, všechny výše zmíněné věci jsou sice velká výhoda, na druhou stranu není tím pádem tak těžké se tu ztratit…V průvodcích najdete spoustu rad, jakým způsobem se zde pohybovat, co jíst, jaké památky navštívit a hromadu dalšího. Jenže chcete s sebou celé dny táhnout pětiset stránkového průvodce, který váží tunu a zabírá 90% místa ve vašem batohu? Přesně na to tým LTL myslel při psaní tohohle blogu. Níže máte několik užitečných tipů, jak se neztratit v tak velkém městě, jako je Peking.

1. Metro

Za posledních několik let se pekingské metro hodně rozrostlo a propojuje tak všechny okraje tohoto velkého města. Metro je tu levné, pohodlné (pokud zrovna nejste v devět hodin ráno v centru) a dostane vás za několik málo minut od nejvzdálenějších památek až do centra.

Linka 1: náměstí Tiananmen a Zakázané město
Linka 2: Yonghe Temple, Bubnová věž a zvonice
Linka 4: Letní palác, park Yuanmingyuan, pekingská ZOO
Linka 5: Nebeský palác
Linka 6: park Beihai , Nanluoguxiang
Linka  8: Olympijský stadion
Linka 10: Sanlitun (centrum)

2. Nejlepší způsob, jak se dostat k velké čínské zdi

Velkou čínskou zeď prostě musíte navštívit, když jste v Číně. Je hned několik způsobů, jak se k ní dostat.

Jeďte autobusem!

Pokud chcete využít hromadnou dopravu, určitě nejvhodnější je autobus číslo 919 od Deshengmen na zastávku Badaling. Je to sice levné, i relativně pohodlné, na druhou stranu v této části budou určitě stovky lidí, protože Badaling je z daleka nejpřístupnější část celé zdi.

Pronajměte si auto, nebo jeďte TAXI

Tato možnost je výhodná prakticky jen v případě, že cestujete ve větší skupině, cesty taxíky, nebo soukromými cestovkami zaměřenými jen na vývoz turistů ke zdi, nejsou totiž zrovna nejlevnější záležitostí…

Přidejte se k výpravě a jeďte výletním autobusem

Pokud cestujete sami, nebo ve skupince o dvou, třech lidech, nejvýhodnější možná varianta je se vmáčknout do skupiny turistů, kteří jedou s cestovkou. Průměrná cena je  30yuan za člověka, zahrnuta je cesta tam i zpět, průvodce v angličtině, nebo čínštině, klimatizovaný autobus a oběd.

3. Ochutnejte místní kuchyni!

Peking má hodně tradičních jídel různého druhu, která určitě stojí za ochutnání. Hodně lidí, kteří se podívali do Pekingu si libovali, že tím, že nabídka tradičních jídel je tak obrovská, že si vybere úplně každý. I ti nejvybíravější jedinci. Pokud se fakt nebojíte extémů a chcete mít co vyprávět, navštivte Wangfujjing. Nikde jinde totiž nenajdete škorpiony na tyčce, kteří se hýbali ještě minutu předtím, než vám skončili v žaludku. Ulice Wangfujing rozhodně stojí za návštěvu i bez ochutnávání poněkud bizarních delikates.

Levná, výživná a tradiční večeře jsou knedlíčky všeho druhu. „knedlíčkárna“ Mr Shi’s je restaurace, která nabízí nejlepší závitky (a nejen ty) na světě!

Největší klasika a zároveň něco, co prostě nesmíte vynechat, je pekingská kachna. Nejvíce vyhlášenou restaurací je Pinyifang (18 Chongwenmen, Glory Plaza 4F, Chongwen District Tel 010-67112244).

LTL doporučuje následující restaurace a jejich speciality:

Nudle s pastou ze sójových bobů  v  Zhajiang Mian (ve staré části Pekingu)

Zhajiang Noodle King (56 Dong Xinglongjie, čtvrť Dongcheng)

Donkey Burger v restauraci Wang Pangzi (80 Gulou Xidajie, čtvrť Xicheng)

Mongolský Hotpot v restauraci Dong Lai Shun (12 Xinyuanxili Zhongjie, Chaoyang District).

4. Noční život

V Pekingu se v noci rozhodně nudit nebudete. Sanlitun, jakožto centrum města, obsahuje tisíce barů, diskoték a restaurací. Všechny z těchto podniků cílí hlavně na turisty, takže se podle toho orientují i ceny. Sanlitun také nabízí velkou sbírku různých shows a přehlídek. Akrobatická show v divadle Chaoyang je velkým oblíbencem týmu LTL. Ukázka čínsého Kung Fu  v divadle Red (číslo44, Xingfu Da Jie Dongcheng, www.redtheatre.cn)je skoro povinnost! Míchají se v ní totiž neuvěřitelné Kung Fu, tanec, hudba a krásný příběh. Zážitek bude mít zaručeně každý. Vřele doporučujeme také popíjení čaje a pozorování stínového loutkového divadla  Lao She Teahouse (00 86 10 6304 6334) v západní části ulice Qianmen.

5. Projděte si Shichahai a Nanluoguxiang

Myslíte si, že v Číně jste už dost dlouho a viděli jste všechno? Zkuste jet do Pekingského hutongu. Oblast Shichahai je ideální na romantickou letní procházku. Najdete tu spoustu malebných restaurací, barů s živou muzikou, obchodů a spoustu dalšího. Hutong v  Nanluoguxiang  je plný autentických hospůdek, ve kterých ochutnáte tradiční Pekingké jídlo.

6. Nebojte se smlouvat

V Pekingu (nebo obecně v Číně) prodávají majitelé obchodů zboží o dost dráž, než jakou má skutečně cenu, takže, pokud nechcete zbytečně utrácet, nebojte se a začněte smlouvat! Zvolte si taktiku: nejdřív řekněte cenu asi o 20% levnější, než vám bylo nabídnuto. Prodavač na to běžně řekne cenu ještě vyšší. Navrhněte cenu o trochu menší, než v minulém pokusu a jestli nepřijme, prostě odejděte. Prodavač za vámi vyběhne a kývne na levnější cenu.

Nejlepší místo na trénování smlouvání je Silk Street  (ulice Jianguimenwai, část Chaoyang, telefon: 010-51699003), trh Yashow  (Gongti Beilu 58, část Chaoyang, telefon: 010-64150063), Hongqiao trh s perlami (36 Tiantan Donglu, část Chongwen, telefon: 010-67118984). Většina ze zmíněných obchodů počítá s turisty a domluvíte se tam tedy nejen anglicky, ale i dalšími světovými jazyky.

Napsat komentář

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Tento web používá soubory cookie, aby vám zajistil co nejlepší zážitek z našich webových stránek.

Další informace