Jak se efektivně naučit čínsky online? 💥

Nejvíce omílané téma – je efektivnější učit se online, nebo offline?

V dobách korony, kdy se den co den zavírá více škol, zakazuje čím dál více akcí, jsme si všichni zvykli řešit 90% záležitostí online. Určitě jste si všichni položili otázku, jestli je učení přes internet stejně efektivní jako učení naživo s učitelem a dalšími studenty? Pojďme se na to podívat.

Jsem si jistá, že už jste všichni alespoň jednou uvažovali o tom, že se zapíšete do nějakého online kurzu, nebo, že dokonce zkusíte vystudovat celý semestr online.

Nebo snad ne?

V každém případě bychom se nejdříve měli podívat na výhody, které online učení nabízí.

Pokud jste momentálně v situaci, ve které se učit chcete, ale nevíte, jestli bude lepší začít kurz online, nebo si třeba počkat a zaletět si na pár týdnů do Pekingu, nebo například do Chengdu, je tenhle blog předně pro vás!

POZNÁMKA – Každý je jiný a každému vyhovují jiné učební metody. Přestože se budeme bavit o obecných faktech, je možné, že se nenajdete úplně ve všech, což nevadí, nechci předbíhat, ale obě metody lze nějakým způsobem nakombinovat. Ale o tom později.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi učením offline a online?

Pro začátek je důležité definovat si učení přes internet a učení offline.

Online vs Offline Education

Online výuka – Online výuka je velmi flexibilní systém vzdělávání, který umožňuje studentům pracovat na úkolech, případně se věnovat hodinám na počítači odkudkoli uznají za vhodné.

Přímá setkání s učiteli tedy není nezbytné a student si tak může svou výuku vzít kamkoli na světě.

POZNÁMKA – Existuje mnoho typů online výuky. V tomto blogu se budeme soustředit na systém hodin pomocí Zoomu, Skypu případně třeba Wechatu.

Offline výuka – Výuka využívající přímého kontaktu s učitelem. Student je povinen jít do školy a sedět v lavici. Když je nemocný, o svou hodinu přijde a musí si ji následně nahradit.

Ve zkratce: nejviditelnější rozdíl mezi nimi je místo výuky.

Další důležitý rozdíl je flexibilita hodin. Zatímco offline výuka využívá toho, že se student dopraví do školy ve fixní čas, online hodiny fungují na volnějším principu. Řekněme, že jste se ráno probudili s bolestí v krku. Nemůžete dojet do školy, protože nechcete nakazit učitele, případně spolužáky. Takže se z hodiny omluvíte a domluvíte se, kdy si ji vynahradíte.

Nebo opačně. Ráno se probudíte s bolestí v krku. Nic neřešíte a dáte si hodinu z obýváku.

Cítíte ten rozdíl?

Časy se dají samozřejmě také přizpůsobit. Není problém si dát hodinu jeden týden v neděli v deset ráno a druhý týden v jedenáct. Vše je o domluvě.

Třetím rozdílem je pochopitelně kontakt s učitelem.

I v té nejvybavenější škole se studenti občas začnou nudit.

Zatímco při používání internetu mohou lektoři ve svých hodinách využívat nejnovějších technologií, aby udrželi pozornost studentů.

Na druhou stranu online výuka nepodporuje rozvoj sociálních dovedností, protože je kontakt se spolužáky omezen.

Což přesně vede k následující otázce:

Jaké jsou výhody a nevýhody online výuky?

Tak jako všechno, online vyučování má své klady a zápory. Jaké to ale jsou?

Převádět některé aspekty našich životů do online režimu je trend, kterého využívá čím dále více firem, škol, i médií.

Benefity online výukyNevýhody online výuky
Lekce z postele, hor, nebo plážeMálo kontaktu se spolužáky
Flexibilní časyNutnost přístupu k internetu
Žádný čas strávený na cestěŽádná možnost piva se spolužáky po škole
CenaLimitovaný počet témat
PohodlíDisciplína
Videozáznam hodiny Učitel se na tři minuty zasekne

Podobně je na tom i offline výuka:

Výhody offline výukyNevýhody offline výuky
Lektor se vám v půlce nezasekne Fixní místo
Prostředí upravené pro vyučováníFixní rozvrh
Rozvoj komunikace s jinými studentyTěžké učebnice, které nosíte tam a zpět
Možnost piva se spolužáky po školeFinanční náklady za mimoškolní aktivity
Atmosféra Starosti s transportem a ubytováním

Učení online, i ve škole, mají své výhody i nevýhody. Je ale jasné, že je selekce dost individuální a závisí na každém ze studentů.

Podívejme se na hlavní výhody a nevýhody:

Místo a čas

Fyzická třída je jedním z hlavních benefitů offline učení. Kontakt s učitelem, ale i se spolužáky, je pro spoustu lidí klíčový bod.

I online učení má spoustu výhod, mezi které patří například „školní“ lavice, případně fixní čas. Na druhou stranu, představte si, že nestíháte přijít na hodinu včas, takže si ji dáte u sebe v kanceláři. Zatímco v běžné LTL škole byste měli být v daný čas na daném místě, během online výuky si hodinu můžete dát kdekoli, v kavárně, v v kanceláři, nebo třeba na sjezdovce.

Což ale neznamená, že nemusíte být na hodině včas, váš učitel je sice na druhém konci světa, ale je jasné, že nebude rád, když se o dvacet minut opozdíte.

Řekněme, že teď, v době pandemie, pracujete z domova, s dětmi, které mají distanční výuku. Nemusíte létat do Číny, abyste chodili na LTL kurz. Vše zvládnete z pohodlí vašeho vlastního obýváku.

Chcete se naučit plynně čínsky (nebo jakýkoli jiný jazyk), ale nemáte čas, nebo peníze na to, jet do dané země studovat. Online hodiny vám problém vyřeší.

Cena

Kvalitní vzdělání není zadarmo, to všichni víme. Jenže to jde i levně…

Nemluvím jen o poplatcích za ubytování, ale i o letenkách tam a zpět, případně o stravě a podobných nezbytných výdajích.

Online hodiny jsou levnější, protože škola nemusí platit za pomůcky, jako jsou učebnice, nebo sešity. Ne, že by vám nebyly materiály k dispozici, to samozřejmě jsou, ale třeba v naskenované verzi, tím pádem jsou levnější.

S tím souvisí výdaje za metro, případně stravu na daném místě.

Hlavně ale nemusíte investovat své peníze do ubytování v rodině, nebo v hotelu.

Online výuka je levnější, ale i příjemnější.

Socialní vazby

Přestože má online výuka spoustu výhod, mezi které patří například nižší cena, offline, tedy „staromódní učení“, má jedno velké plus- setkáte se s novými lidmi, tedy jinými studenty a potenciálními mezinárodními přáteli.

Čímž myslím, že si dopřejete ranní kávu se spolužáky. Na druhou stranu se vyhnete tomu trapnému „dnes je ale krásné počasí,“ což je vlastně hrozně krásné, když zpět vzpomínáte na časy strávené v LTL…

V této době je sice lidský kontakt snížený na minimum, takže jsou online setkání vítaným způsobem komunikace, ale interakce s jinými studenty je mezi hodinami osvěžující.

S online kurzy, bohužel přijdete o rozhovory se spolužáky, což je důležitý aspekt pro spoustu lidí. Výměna názorů na dění ve světě, případně prohození pár vět o tom, co se dělo ve škole je vždy příjemné.

Další, poměrně rozhodující faktor, je skutečnost, že si, s velkou pravděpodobností, nenajdete moc nových přátel. Jistě, o spolužácích se dozvíte hodně informací i během hodin, ale přestávky jsou čas v podstatě určený k poznávání nových přátel.

Hlavně pro mladší studenty je tento aspekt rozhodující.

Je těžké vytvořit stejné prostředí jako na offline hodinách, ale naši lektoři dělají co můžou, aby byli naši studenti co nejspokojenější s atmosférou v online hodinách, stejně jako s kvalitou výuky.

Disciplína

Pojďme si přiznat, že disciplína hraje velkou roli, co se týče online učení.

Samozřejmě, i klasická výuka je občas trochu výzva. Člověk má tendenci koukat do telefonu, bavit se se spolužáky, koukat na hezké lektory…

Ale výuka z domova j úplně stejná výzva!

Nejsou okolo vás jiní studenti, a nemáte moc šanci se nechat rozptylovat hezkými lektory. Jenže máte puštěnou televizi, nebo je venku hezky a vy jste naštvaní, že sedíte doma u počítače, nebo máte nějaké jiné neduhy.

Zatímco během offline výuky je možné studenta upozornit, že by měl dávat pozor, v online výuce nevíte, jestli student už tři minuty kouká z okna, nebo se jen zasekl obraz…

Jeden na jednoho je prostě jednodušší než obrazovka na obrazovku.

Motivace je ale velká: už jste se někdy chlubili svým přátelům, že umíte čínsky? Ne? Zavřete oči, představte si svou maminku, učitelku chemie, kterou nemáte rádi, nebo třeba svého ex a řekněte jim: „umím plynně čínsky.“ Dobrý pocit, ne?

Online Chinese Classes

Je online učení stejně efektivní jako offline učení?

Na tuto otázku stále nemáme jasnou odpověď. Dost to závisí na motivaci studenta i na kvalitě lektora. Je fajn, že my jednu ze zmíněných věcí zaručit můžeme.

Jistě, během výuky na počítači nemusíte nikam chodit, jezdit metrem, platit ubytování v cizí zemi…

Na druhou stranu, nebude vám chybět právě to metro a ubytování v cizím městě? Není právě to ta krásná část?

Stejně jako během normálního docházení do školy, i během online výuky musíte dělat úkoly a na hodiny se připravovat.

Co ale jiné je, jsou učební pomůcky. To znamená výuková videa, interaktivní cvičení a podobně. Často se stává, že vám například učitel pošle po hodině video, nebo odkaz na online kvíz jako doplňkové materiály ke studiu.

Pro většinu lidí je pohodlnější a efektivnější učení pomocí interaktivních cvičení. Jinými slovy, co vidí, nebo slyší, a propojí s dalšími smysly, je jednodušší, než jen biflování slovíček.

Jaká metoda je tedy lepší?

Je opět těžké na tuto otázku odpovědět. Každému vyhovuje něco jiného.

Učení offline vám může vyhovovat ve chvíli, kdy jste ochotni do školy dojíždět.

Pokud preferujete zůstávat doma, pak přichází online výuka. Nejenže je pohodlnější, ale zároveň je i levnější. Učebnice nemusíte platit, protože všechna potřebná cvičení dostanete naskenovaná.

Online výuka je navíc přínosná v oblasti work-life balance, vzhledem k tomu, že po skončení hodiny jste doma (nebo kdekoli zrovna potřebujete být), během dne stihnete spoustu věcí.

Online vs Offline – podrženo, sečteno

Stejně jako všechno, oba typy výuky mají své výhody i nevýhody. Přesně proto tvoří nepřekonatelné duo kombinace online a offline učení. Třeba online hodiny, v kombinaci s rozhovory s místními.

Nejen, že jsou rozhovory přínosnou formou učení, ale fungují skvěle i k pochopení cizí kultury.

V dnešní době není problém používat počítač, nebo mobil k výuce, z čehož plyne, že jejich kombinace je naprostý ideál.

Abych to shrnula…

Pokud vám nechybí motivace, disciplína a internet, je online učení pro vás. Není nic jednoduššího než z gauče zavolat lektorce do Pekingu.

Všechno je o vlastní vůli.

Každý jsme jiný a každému také vyhovuje něco jiného. Ale online učení má tu výhodu, že je natolik flexibilní, že vyhovuje v podstatě všem.

Učení pomocí počítače a telefonu má jednu velkou výhodu: je jedno, v jakém žijete prostředí. Kvalitní vzdělání je mnohem jednodušší poskytnout přes internet.

Rádi zodpovíme jakékoli otázky, které vás během čtení napadly. Zvažte pro a proti, dojdete k ideálnímu řešení. Těšíme se na vás v LTL 🔥

Online vs Offline výuka – fakta

Online výuka je od roku 2020 nezbytnost. Máme pro vás pár statistik, které vám možná pomohou v rozhodování, jakým způsobem se naučíte čínsky.

V roce 2017 provedla společnost McGrawl-Hill průzkum, aby zjistila, jak se chovají a co preferují během distanční výuky vyskokoškoláci.

Po pozorování 1005 studentů se ukázalo, že by si většina z nich online učení vybrala spíše než offline formu.

Ale co je statistika bez čísel?

 • 60% respondentů se shodlo, že se během online výuky jejich známky zlepšily
 • 68% lidí považuje online učení za užitečné v oblasti osobního vývoje
 • 71% respondentů považuje technologii za snadno použitelnou, co se týče výuky
 • 86% studentů používá počítač pouze k hledání materiálů (tzn. ne k dělání úkolů)
 • 72% studentů používá počítač pouze k dělání úkolů (tzn. ne ke hledání materiálů)
 • 56% dotazovaných věří, že je jejich život díky distanční výuce kvalitnější
 • 65% respondentů považuje online učení za přínosné, co se týče nových poznatků

Je důležité podotknout, že výzkum také dokázal, že jsou studenti v době online výuky méně aktivní, ať už v oblasti zapojování se do hodin, nebo vztahů ve třídě…

Interakce mezi jednotlivými studenty stagnuje.

Čímž se dostáváme k větě: „každý jsme jiný“. Pro někoho jsou vztahy se spolužáky stejně důležité jako nové dovednosti, a někdo naopak o extra pevné vztahy nestojí.

Online vs Offline learning

Online vs Offline výuka – jak efektivně na jazyky

Naučit se jazyk online není nemožné. Naopak.

Jistě, přijde moment, ve kterém vás posunou už jen rozhovory s místními. Ale to nastane až po několika měsících. Přesto ale platí, čím dříve, tím lépe.

Proto máme pár tipů, jak co nejlépe využít internet ke zvládnutí vašich cílů.

Zaprvé musíte najít ten správný tip motivace. Protože je to běh na dlouhou trať. A to nejen s čínštinou, platí to tak u každého jazyka.

První co většinu lidí napadne, když se řekne „online výuka“, jsou aplikace zaměřené na výuku jazyků.

Jenom málo co schvalujeme více.

Konkrétně u čínštiny nejvíce doporučujeme:

Duolingo, Drops, nebo Pandarow. Když začnete s těmito aplikacemi, měli byste porozumět základním i více pokročilým slovíčkům, principu znaků a tónů.

Mandarínština je hodně o tónech. Můžete si říct, že je nebudete řešit a učit se bez nich, ale pro rychlejší zlepšování je praktičtější s nimi začít od začátku.

Jakmile pochopíte princip fungování znaků, pusťte se do poslechů. Na to jsou, kromě cvičení přímo na poslech určených, ideální videa a filmy v čínštině.

Je v pořádku, že ze začátku nerozumíte, dostanete se do toho, nebojte.

Sledování filmů a seriálu vám pomůže nejen k pochopení jazyka, ale zároveň i k prohloubení znalostí o kultuře.

Titulky doporučuji nastavit i v češtině i v čínštině, je to nejjednodušší cesta ke znakům a jejich spojením s českým ekvivalentem.

Pokud nemáte čas na filmy, poslouchejte písničky.

Na YouTube, ale i na Spotify najdete spoustu tradiční čínské hudby, ale kromě toho i třeba čínský pop, nebo rap. Všechny tyto, i další, hudební styly za pokus stojí.

Je také zajímavé zkusit:

 • Poslech Podcastu (LTL také jeden má!)
 • Účast na online hodinách čínštiny
 • Rozhovory s čínskými známými
 • Sledovat instagramové účty sdílející content určený k učení čínštiny
 • Vše zmíněné doplnit učením z učebnic a pracovních sešitů (například HSK učebnice)

Nejdůležitější ze všeho je mluvení, jakmile umíte perfektně gramatiku, ale nemluvíte dostatečně často na to, abyste si jazyk zautomatizovali, nejste ještě v cíli.

Přesně proto jsou důležité hodiny, nezáleží na tom, jestli probíhají online, nebo offline, je důležité, že je tam s vámi učitel, který vám dává otázky, chce, abyste mluvili a reagovali.

Je důležité myslet na to, že je možné se naučit jazyk aniž byste v dané zemi fyzicky byli. Je samozřejmě lepší vyrazit na pár týdnů třeba do Pekingu, abyste byli schopni se do jazyka dostat. Není to ale nutnost.

BONUS – Tipy a triky

Online učení samozřejmě vyžaduje motivaci a disciplínu, to už víme. Ale!

Existuje několik cest, díky kterým je učení online jednodušší.

1 – Přípravy

Není nic stresovějšího než technické potíže před začátkem hodiny.

Vše si připravte předem, zkontrolujte, že máte nabíječku na stole, ne na druhé straně pokoje, zkontrolujte internet a hlavně se ujistěte, že máte dostatečně osvětlené prostředí kolem sebe, aby na vás bylo vidět.

Zkontrolujte, že máte funkční mikrofon, sluchátka a hlavně internet.

Je na vás, jestli zvolíte zoom na telefonu, tabletu, nebo na počítači. Většina lidí ovšem preferuje počítač, protože je na něm lepší a větší obraz.

Pokud se chystáte třeba skládat HSK zkoušky online, je lepší raději kontaktovat sousedy a ujistit se, že neplánují zrovna v den zkoušky montovat poličky, nebo třeba dělat novou koupelnu. Je lepší se předem ujistit, než potom neslyšet kvůli vrtání poslechová cvičení.

Připravte si učebnice, tužky a jiné materiály. Vytiskněte si, co vám učitel doporučil vytisknout a rozhodně si vypracujte domácí úkoly. Snažit se dodělat cvičení a doufat, že vás učitel nevyvolá je dost stresové.

Nakonec to nejdůležitější. Hodiny si nahrávejte. Naši lektoři nemají nic proti nahrávání celého výkladu a vy se k němu můžete později vrátit a znovu si vše zopakovat.

2 – Opakujte si

Všichni víme, že bychom si po hodině měli zopakovat, co jsme se naučili. Děláme to ale všichni pravidelně?

Používáte post-it papírky? Když už jich máte plnou učebnici, proč ne taky celý pokoj, nebo rovnou celý byt?

Ano, myslím to vážně. Dejte si na zrcadlo post-it papírek s nápisem „镜子“. Nebo klidně jen přepis, „Jìngzi“ stačí.

Pokud už čínsky umíte, nebo jste si jistí orientací ve svém telefonu a notebooku, přepněte si tato zařízení do čínštiny! Ano, jistě, zdá se to jako extrém, ale na ikonku překladače se trefíte v případě potřeby vždy… Není to geniální způsob jak se do jazyka ponořit?

Telefon používáme všichni každý den, čím více budete na znaky koukat, tím lépe si je zautomatizujete.

Pokud nějaká slova neznáte, najdete si je ve slovníku. Jednoduché a přínosné.

Když už mluvíme o elektronice…

Aplikace na učení čínštiny jsou geniální cesta.

Čekáte ve frontě? Duolingo. Máte pět minut než vám začne zoom meeting? Pandarow.

Nemusíte nutně sedět nad učením hodiny a hodiny. Je samozřejmě lepší, když to tak uděláte, a občas je to i nevyhnutelné, ale není to nutnost, je spousta cest jak se čínsky naučit zábavnou formou.

Poslední tip je nejjednodušší a vlastně i docela relaxační. Ano, vážně.

Čínské filmy a seriály jsou geniální v tom, že je možné si je, narozdíl od reálného rozhovoru, stopnout a vrátit se k frázím, kterým nerozumíte.

Čínské seriály, hlavně ty historické, jsou často hodně dramatické, a to nejen dějem, ale i hereckými výkony. Je to krásné a je to součást kultury. Číňané hodně prožívají emoce, proto jsou seriály tak dramatické.

Za celý tým LTL filmy a seriály v čínštině vřele doporučujeme.

Napište nám do komentářů vaše tipy a triky!

Online výuka – často kladené dotazy

O co se jedná?

Výuka online je flexibilní forma učení, která studentům dovoluje výuku z celého světa a z jakéhokoli prostředí. Její jedinou podmínkou je přístup k internetu.

Nikdo tím pádem nemusí nikam jezdit, řešit ubytování, ani nic podobného.

Co je offline učení?

Řekněme „tradiční“ forma učení. Student je ve třídě, píše do sešitu a je v přímém kontaktu s učiteli.

Co je lepší?

Na tuto otázku se špatně odpovídá. Každý jsme jiný a všem vyhovuje něco jiného.

Pokud nemůžete cestovat, ani si nemůžete z časových důvodů dovolit jet studovat na delší dobu přímo do Číny, online výuka je ideální cesta. Nemusíte nikam létat a ušetříte spoustu času.

Jak se můžu online učit?

Je spousta cest a každá škola využívá jinou. Tady v Čechách jsme nejvíce zvyklí na Google Meet, ale jinde ve světě lidé preferují Zoom. LTL není výjimkou.

Nejefektivnější cestou jsou pravidelné hodiny s jedním z našich učitelů, který vám dá spoustu materiálů, ať už takových, které si necháte v počítači, nebo na vytisknutí. Jsme schopni zajistit ty nejkvalitnější hodiny, přestože nebudete přímo v Číně.

Jako pomůcku také využívejte aplikace, čínské seriály, nebo, pokud jste pokročilejší, čtěte články v čínštině.

Nabízí LTL také online hodiny?

Ano! Jistě, i my nabízíme neomezené množství hodin.

Máme skupinové hodiny, individuální hodiny, celé online semestry a spoustu dalšího. Vše přizpůsobíme právě vašim potřebám a cílům, aby bylo učení co nejefektivnější!

Napsat komentář

You will get a reply from us
Your email address will not be published. Name and Email are required.

Tento web používá soubory cookie, aby vám zajistil co nejlepší zážitek z našich webových stránek.

Další informace