Facebook a Instagram v Číně aneb Kouzlo VPN
Facebook a Instagram v Číně aneb Kouzlo VPN
Chapter 1 – Facebook a Instagram v Číně nefungují! Řešením je VPN!
Chcete, aby vám fungoval Facebook a Instagram v Číně? Pak si stáhněte VPN (Virtual Private Network), což je program, díky němuž se vaše připojení bude tvářit, jako kdybyste vůbec nebyli v Číně, ale někde úplně jinde. Lokality si můžete měnit podle toho, jak budete potřebovat. Jeden den můžete být připojeni v Čechách – třeba když se chcete dívat na HBO GO, jiný den třeba v USA, to kdybyste snad chtěli využít americký NETFLIX. Dostanete se i na Google.
VPN funguje i v kombinaci s připojením na veřejné Wifi, nemusíte se tedy bát, že se na Facebook nedostanete ze své oblíbené kavárny. Co se ale může stát je, že někdy jde kvůli zapnuté VPN internet o něco pomaleji. Je to proto, že vaše data cestují z Pekingu či Šanghaje třeba přes Záhřeb. Počítejte také s tím, že VPN nemusí být vždycky úplně stabilní. Možná vám nespadne nikdy, možná ale i několikrát denně.
Chapter 2 – Je VPN legální?
Ať už to je nebo není legální, VPN je tak trochu šedá zóna, jež je vládou potichu tolerována. Když ji používáte jako jednotlivec (cizinec), není to žádný problém. Problémy s VPN ale můžete zaznamenat v „citlivých oblastech“, například v Tibetu nebo Xinjiangu, kde vám telefon mohou zkontrolovat a VPN třeba i odinstalovat, nebo vám prostě utnout služby vašeho providera. Takové případy se ale objevují opravdu velmi zřídka.
Chapter 3 – Proč Čína prostě nezablokuje VPN plošně?
Jednoduše kvůli byznysu. Mnoho čínských společností by v takovém případě ztratilo své zakázky v zahraničí. Ale pozor! Firmy samozřejmě potřebují k používání VPN oficiální povolení. Pokud jej nemají, hrozí jim velké postihy.
Jak si stáhnout VPN?
VPN si určitě stáhněte ještě před odjezdem do Číny, tady je to již poměrně složité. Vybrat se dá z placených i neplacených verzí, přičemž samozřejmě ty placené poskytují větší soukromí i větší jistotu, že budou bez výpadků fungovat. Nejvíce využívané jsou Express VPN a Nord VPN, na půl roku vyjde každá zhruba na 1 500 Kč. Pokud ale jedete do Číny jenom na krátký pobyt, vystačíte si pravděpodobně i s neplacenou verzí.
Zoufat si ale nemusíte ani v případě, že dorazíte do Číny bez VPN, nebo tu koupíte nový telefon, kde VPN samozřejmě není. Nejjednodušší cestou je zajít do některého z hotelů patřících k mezinárodním řetězcům, například do Marriotu, InterContinentalu nebo třeba do Hiltonu, kde mívají VPN veřejně přístupnou. Dejte si čaj, stáhněte si aplikaci třeba z AppStoru.